USA nemají žádné morální ani jiné právo poučovat jiné státy, co je svoboda a demokracie, řekl Okamura

19.08.2020 16:17

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura zveřejnil na svém YouTube kanále a na Facebooku video, ve kterém jako každý všední den hovoří o aktualitách ze světa. V posledním díle se věnoval nárůstu cen energie, útokům v Sýrii, nepokojům v americkém Portlandu, aktuálnímu jednání Sněmovny, situaci České republiky ve vztahu k USA, Rusku a Číně a také protestům v Bělorusku.

USA nemají žádné morální ani jiné právo poučovat jiné státy, co je svoboda a demokracie, řekl Okamura
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Tomio Okamura: Aktuality 12.8.2020
reklama

Anketa

Měl by se omezit či zdanit odtok zisků nadnárodních firem z České republiky?

98%
2%
hlasovalo: 21406 lidí
„Nárůst cen elektrické energie je údajně neodvratný. Česká republika má dva velké zdroje energie. Prvním je jaderná energetika, kryjící asi 40 procent spotřeby,“ říká Okamura ve videu a dodává, že jaderná elektrárna Dukovany bude vyžadovat rekonstrukci, jinak přestane sloužit okolo roku 2027.

Druhým zdrojem je uhlí. Uhelné elektrárny řeší téměř polovinu spotřeby energie. Další jsou obnovitelné zdroje. „Solární, větrné a bioplynky. Kryjí jen tři procenta spotřeby. Do jejich rozvoje Česká republika investovala a investuje ročně přes 40 miliard korun. Od roku 2008 je to více než 500 miliard a ty jdou do kapes takzvaným solárním baronům. Za 500 miliard bychom postavili nový Temelín kryjící 25 procent spotřeby energie,“ říká Okamura.

„EU chce zastavit uhelné elektrárny, což znamená výpadek téměř poloviny produkce, a chce další podporu obnovitelných zdrojů. Energie bude drahá a bude ze zemního plynu, který budeme kupovat buď z Německa, nebo z Ruska anebo ho budeme dovážet zkapalněný z USA přes překladiště na Baltu. V každém případě to bude provázeno růstem nákladů na energie u našich občanů,“ dodává předseda SPD.

Dnes také mimořádně zasedá Sněmovna, která jedná o zvláštních způsobech hlasování v podzimních volbách. „Jsem rád, že se vláda vzpamatovala a na základě kritiky a věcných návrhů i od SPD se občané budou moci voleb zúčastnit. Cílem tohoto zákona je umožnit hlasování maximálnímu počtu voličů i v případě karantény a zároveň ochrana členů okrskových volebních komisí před voliči, kteří jsou v karanténě. SPD navrhlo v rámci tohoto zákona celou řadu úprav,“ prozradil Okamura. SPD například odmítla návrh hlasovat prostřednictvím zmocněnce nebo možnost korespondenčního hlasování.

Tomio Okamura se také vyjádřil k pokusům USA vtáhnout Českou republiku do nepřátelské pozice a konfrontace k Rusku a Číně. To hnutí SPD zcela odmítá. „USA nemají žádné morální ani jiné právo poučovat jiné státy, co je svoboda a demokracie. Současné USA jsou morálně rozvrácenou zemí s obrovským zadlužením. Česká republika se nesmí stát pěšákem v boji USA za udržení světové nadvlády. Naprosto odmítáme zbytečné nákupy zbraní z USA, odmítáme plány na základnu USA na území České republiky. Cílem naší zahraniční politiky nesmí být konfrontace za každou cenu a zvyšování napětí,“ uzavřel toto téma Tomio Okamura.  

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To až uvidí Srbsko: Zeman se omluvil a lezou ven věci

14:45 To až uvidí Srbsko: Zeman se omluvil a lezou ven věci

Po omluvě srbskému národu, kterou pronesl na Pražském hradě prezident Zeman, se začaly objevovat nar…