USA se sbližují s někdejším nepřítelem. Moskva na pozoru

24.05.2016 9:36

USA a Vietnam. Dva bývalí nepřátelé se pomalu sbližují. Spojené státy nyní například zrušily embargo na vývoz zbraní do Vietnamu. Informují o tom Hospodářské noviny.

USA se sbližují s někdejším nepřítelem. Moskva na pozoru
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama
reklama

Návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy ve Vietnamu je teprve třetí návštěvou amerického prezidenta v komunistickém Vietnamu po obnovení diplomatických styků. Podle pozorovatelů jde však o návštěvu přelomovou. Kromě zrušení embarga totiž došlo i k podepsání několikamiliardových obchodních kontraktů. 

Podle agentury Reuters se Američané s Vietnamci sbližují kvůli tomu, aby společně čelili sílící čínské hrozbě v Jihočínském moři. S tím však nesouhlasí Obama. „Rozhodnutí zrušit zákaz zbrojního vývozu není založeno na Číně či na jiných úvahách. Vychází z našeho přání dokončit dlouhý proces směřující k normalizaci vztahů s Vietnamem,“ uvedl na tiskové konferenci ve vietnamském hlavním městě. 

Zrušení embarga by mohlo podle Hospodářských novin Vietnamcům pomoct v lepším sledování vojenského dění v Jihočínském moři. „Uvedená technologie je ale drahá. Pro Hanoj to bude rozhodující faktor, a tak se bude raději držet tradičních dodavatelů střel a letounů, hlavně Ruska,“ tvrdí však Carl Thayer, expert Australské akademie ozbrojených sil. 

Jak však uvádí Hospodářské noviny, americko-vietnamské sbližování sleduje pozorně také Moskva, neboť Vietnam je pro Rusko nejspolehlivějším partnerem Moskvy v regionu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

4:40 Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

Rada Českého rozhlasu nedávno pořádala debatu o mediální gramotnosti a mediálním vzdělávání. Podle n…