USA se sbližují s někdejším nepřítelem. Moskva na pozoru

24.05.2016 9:36

USA a Vietnam. Dva bývalí nepřátelé se pomalu sbližují. Spojené státy nyní například zrušily embargo na vývoz zbraní do Vietnamu. Informují o tom Hospodářské noviny.

USA se sbližují s někdejším nepřítelem. Moskva na pozoru
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy ve Vietnamu je teprve třetí návštěvou amerického prezidenta v komunistickém Vietnamu po obnovení diplomatických styků. Podle pozorovatelů jde však o návštěvu přelomovou. Kromě zrušení embarga totiž došlo i k podepsání několikamiliardových obchodních kontraktů. 

Podle agentury Reuters se Američané s Vietnamci sbližují kvůli tomu, aby společně čelili sílící čínské hrozbě v Jihočínském moři. S tím však nesouhlasí Obama. „Rozhodnutí zrušit zákaz zbrojního vývozu není založeno na Číně či na jiných úvahách. Vychází z našeho přání dokončit dlouhý proces směřující k normalizaci vztahů s Vietnamem,“ uvedl na tiskové konferenci ve vietnamském hlavním městě. 

Zrušení embarga by mohlo podle Hospodářských novin Vietnamcům pomoct v lepším sledování vojenského dění v Jihočínském moři. „Uvedená technologie je ale drahá. Pro Hanoj to bude rozhodující faktor, a tak se bude raději držet tradičních dodavatelů střel a letounů, hlavně Ruska,“ tvrdí však Carl Thayer, expert Australské akademie ozbrojených sil. 

Jak však uvádí Hospodářské noviny, americko-vietnamské sbližování sleduje pozorně také Moskva, neboť Vietnam je pro Rusko nejspolehlivějším partnerem Moskvy v regionu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

18:58 Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

Před blížícími se volbami do Bruselu se čím dál častěji řeší, kteří čeští europoslanci hlasovali ve …