USA si prý řekly: Víš co, Zemane? Když chceš jet do Moskvy, uděláme toto...

13.04.2015 14:51

Úmysl českého prezidenta zúčastnit se vojenské přehlídky v Moskvě zřejmě rozhořčil administrativu prezidenta USA natolik, že chystala drsnou diplomatickou odpověď. Informoval o tom server Aktuálně.cz s odvoláním na poslední vydání týdeníku Respekt.

USA si prý řekly: Víš co, Zemane? Když chceš jet do Moskvy, uděláme toto...
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloš Zeman

Anketa

Co si myslíte o Václavu Moravcovi?

hlasovalo: 14619 lidí

Časopis popisuje zákulisí několikaměsíční diplomatické bitvy mezi Prahou, přesněji Pražským hradem, a Washingtonem. Podle jeho informací z diplomatických zdrojů se už před časem konala schůzka zástupců Obamovy administrativy s velvyslancem USA v ČR Adrewem Schapirem, na níž dostal jasné zadání. Pokud bude Zeman pokračovat v podkopávání pozice spojenců vůči Rusku a Putinově agresi na Ukrajině, nesmí tomu velvyslanec tiše přihlížet, ale má mu dát hlasitě najevo nesouhlas USA.

Podle týdeníku americká vláda zvažovala i tvrdší atak na Zemana. Prý se promýšlela varianta, že až bude Miloš Zeman v březnu v USA na kongresu americko-židovské organizace AIPAC, tak se v Praze na pár hodin zastaví za vládními politiky ministr zahraničí John Kerry.

V Zemanově nepřítomnosti by tak USA daly jasně najevo, co si o jeho aktivitách myslí. Americká administrativa nakonec od tohoto záměru ustoupila na nátlak části amerických politiků s vazbami na Česko. Prý by šlo o příliš rázný políček Zemanovi, který by napříště zablokoval jakákoli jednání.

Zeman nakonec do Moskvy jede, ale přehlídky na Rudém náměstí se dle pátečního sdělení mluvčího Jiřího Ovčáčka nezúčastní.

Celý text je ZDE


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zase lžete, Piráti… Bartoš se chlubil, jak v žácích zápasil s Krpálkem. Ten je o 11 let mladší

8:33 Zase lžete, Piráti… Bartoš se chlubil, jak v žácích zápasil s Krpálkem. Ten je o 11 let mladší

Předseda Pirátů Ivan Bartoš si utrhl na sociálních sítích pořádnou ostudu, když se rozhodl popřát ús…