Účast v eurovolbách podle komentářů snížil i nezájem o demokracii

27.05.2014 6:06

Nezájem o demokracii nebo lhostejnost jako výraz národního charakteru vidí za nízkou účastí v evropských volbách v Česku komentáře v dnešních vydáních českých deníků. Všímají si také vítězství hnutí ANO, volebního výsledku ČSSD a Svobodných a složení nového Evropského parlamentu. Ten bude podle komentáře Lidových novin (LN) ještě více nepředvídatelným a nestabilním tělesem než dosud.

Účast v eurovolbách podle komentářů snížil i nezájem o demokracii
Foto: hns
Popisek: Eurovolby, ilustrační koláž
reklama

Zdegenerování demokracie v Evropské unii na jednoduchou otázku "co mi dáte" je riskantní, píše se v komentáři Mladé fronty Dnes (MfD), který varuje před politickým krédem císařství: postaráme se o vás, postarejte se o nás. Důvody malé účasti voličů vidí v jejich lhostejnosti i jejich vzdalování se od evropské politiky. Jejich výběr ve volbách tak podle deníku připomínal tápání naslepo v tmách. Pokud se evropská politika nevrátí k hlavnímu evropskému tématu, jímž je svoboda, dojde ke katastrofě, obává se autor komentáře.

Lhostejnost může být i výrazem hluboké tolerance, v Česku je však podle komentáře v LN kulturní zvyklostí. Čeští voliči byli prý navíc tentokrát unaveni mnoha předchozími volbami, třeba prezidentskými nebo předčasnými sněmovními. "Přece jen, míra politické energie každého člověka není nekonečná," píše deník s poukazem, že po takřka rok trvající kauze Nagyová jsou volby do Evropského parlamentu poněkud nuda.

Komentář shrnul, co dokazuje Babišovo vítězství

"Babišovo vítězství ukazuje, že technokratický, marketingový a lehce populistický styl politiky zabírá více, než bychom čekali," podotkl také komentátor LN. Vedle vítězství ANO je podle něj v evropských volbách překvapením také "skoro vítězství" hlavní proevropské strany TOP 09 a nečekaný úspěch eurodestruktivních Svobodných, kteří se stávají silným soupeřem ODS.

Jednoho mandátu europoslance pro Svobodné si všímá také sloupek v Hospodářských novinách (HN). Petra Mach a jeho strana podle něj osvědčila vytrvalost, se kterou bez velkých peněz říká to samé, a navíc si to dokonce i myslí. Upozorňuje ale, že stát se senzací jedněch voleb je jednodušší než takový výsledek zopakovat. Zelení dál čekají na skutečného lídra, píše se v jiném komentáři HN. Podle něj šéf strany Ondřej Liška, který se po neúspěchu v evropských volbách chystá odstoupit, se zelenými za pět let nedokázal pohnout.

Před bohorovností v reakci na volby, typu že evropské volby straně nejdou a má stejně mandátů jako největší konkurenti, varoval ČSSD jiný komentář v LN. Upozorňuje, že tohoto výsledku sociální demokraté dosáhli v době, kdy je vláda s jejich účastí populární, netíží ji skandály a může rozhazovat sliby. "Stranu čeká stále drsnější konfrontace s populismem hnutí ANO i vlastními chybami," předpověděl komentátor.

Komentátorka se obává nepředvídatelnosti europarlamentu

Nepředvídatelnosti nového Evropského parlamentu se obává autorka dalšího komentáře v LN. "Loajalita evropských poslanců k národnímu hřišti v kombinaci s neustálým posilováním jejich evropských pravomocí je významnou destruktivní složkou a po těchto volbách získá na síle," píše. Stálo by tak za zvážení, zda by místo jednotné evropské politiky schválené tímto hlasovacím strojem nebylo prospěšnější některá témata řešit na národní úrovni, píše se ještě v jiném komentáři LN.

Podle něj je i po letošních volbách jasná proevropská většina v Evropském parlamentu nezpochybnitelná. "Nicméně počet voličů, kteří se nechali zlákat stranami z okraje politického spektra, by měl dotlačit instituce k nějaké když ne reformě, tak snad sebereflexi, nejen Evropského parlamentu, ale integračního projektu vůbec," vyzývá komentátor v LN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…