Účastníci odborné debaty: Koncentraci vlastnictví médií nevyřeší jen novela o vysílání

09.06.2015 15:06

Koncentraci vlastnictví médií nevyřeší jen novela o rozhlasovém a televizním vysílání, kterou chystá Ministerstvo kultury. Shodla se na tom dnes řada účastníků odborné debaty zástupců médií a právníků s politiky, kterou uspořádal senátní kulturní výbor. Náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová uvedla, že s další úpravou se čeká na chystanou evropskou směrnici, která by v případě přijetí mohla být do českého právního řádu převedena do tří či čtyř let.

Účastníci odborné debaty: Koncentraci vlastnictví médií nevyřeší jen novela o vysílání
Foto: Archiv KK
Popisek: Kateřina Kalistová

Chystaná novela o vysílání má podle náměstkyně posílit možnost kontroly vlastnické struktury médií a upravit systém poskytování a odebírání vysílacích licencí. Novela ale nebude moci řešit současné rozložení vlastnictví médií, upozornila. „Nemůžeme vyvlastňovat licence,“ dodala.

Podle zakladatelky iniciativy Svobodu médiím je návrh novely velmi krotký

Za „velmi krotký“ označila návrh novely advokátka Hana Marvanová, zakladatelka iniciativy Svobodu médiím, jejímž záměrem je bránit kumulaci vlastnictví v médiích a jejich propojování s politickou mocí. Iniciativa vznikla mimo jiné v souvislosti s mediálními aktivitami vicepremiéra, ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše, který jako majitel Agrofertu vlastní jedny z největších médií v zemi včetně Mladé fronty Dnes, Lidových novin či Rádia Impuls.

Ve shodě s dalšími aktéry debaty Marvanová upozornila na nebezpečí, že média vlastněná skupinami o nich nebudou podávat objektivní informace a že jim poslouží k posilování ekonomického nebo politického vlivu. Podle Marvanové by bylo proto třeba upravit také zákony o politických stranách, o volbách a především o střetu zájmů.

Vydavatel serveru Echo 24 je proti další regulaci médií

To podpořili například organizátor debaty Jiří Šesták, Michael Fleischmann z Asociace provozovatelů soukromého vysílání nebo Václav Štětka z Institutu komunikačních studií Fakulty sociální věd Univerzity Karlovy, který se podílí na evropském projektu monitorování mediální plurality. Výsledky výzkumu mají být hotovy letos na podzim, uvedl Štětka.

Také analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo hovořil o změně zákona o střetu zájmů. Podle něj by ale bylo třeba najít shodu na tom, zda by média nesměl vlastnit člen parlamentu, nebo už kandidát na politickou funkci, a novelu pak „protlačit proti Andreji Babišovi“.

Vydavatel a šéfredaktor serveru Echo24.cz Dalibor Balšínek si nemyslí, že by situaci prospěla další regulace médií. Podle něj je současný stav důsledkem ekonomické situace a případnou koncentraci vlastnictví v médiích by mohl dostatečně posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…