Účet za Vystrčila. Čína může zasáhnout citlivé místo Česka

11.09.2020 6:49

Během cesty Miloše Vystrčila na Tchaj-wan Čína vyhrožovala, že předsedu horní komory parlamentu přiměje za tuto cestu zaplatit vysokou cenu. Jak by Čína mohla přinutit Vystrčila nebo celé Česko platit? Nahlédněte.

Účet za Vystrčila. Čína může zasáhnout citlivé místo Česka
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čínská armáda
reklama

Anketa

Zeman a Babiš by měli zemřít, řekl Pavel Novotný. Je to na trestní stíhání?

88%
12%
hlasovalo: 35893 lidí
Čtvrteční Lidové noviny s odvoláním na zdroje z české diplomacie popisují, jakými cestami by Čína mohla vyvíjet tlak na Česko, aby si nejen čeští politici rozmysleli cestovat na Tchaj-wan, který Čína považuje za svou provincii.

Podle listu vedle ekonomického tlaku může přijít tlak diplomatický.

„To patrně nebude tak viditelné a bolestivé jako v případě ekonomické odvety, přesto s tím musíme počítat a připravit se na to,“ řekl LN dobře informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován.

Proto prý koalice ANO a ČSSD uvažuje u zřízení nového postu pro zmocněnce pro zlepšení vztahů s Čínou, který by prý mohl obsadit některý ze zkušených českých diplomatů.

Jenže český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pro zřízení tohoto postu nevidí důvod. „Zřízení postu nepovažuji z řady důvodů za nutné, nevidím v tom žádný přínos. S Čínou máme uzavřené strategické partnerství od roku 2016, diplomatické kontakty probíhají pravidelně,“ řekl.

Exministr zahraničí za KDU-ČSL Cyril Svoboda doplnil, že post zmocněnce sice může vzniknout, ale pokud s námi nebude chtít mluvit sama Čína, zmocněnec mnoho nezmůže. Ať už by jím byl kdokoliv.

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), bývalý ministr zahraničí a obrany, má za to, že Čína se Česku pokusí ublížit spíš ekonomicky. Stačí, aby komunistická vláda lidem důrazně nedoporučila kupovat vozy Škody Auto.

„Tam to beznásledkové nebude. Stačí, když pustí přes sociální síť TikTok a přes stranické listy, že Češi jsou zrádci, nekupujte škodovky. V této rovině bych to očekával,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Levná d*vka, naše vláda.“ Vrbětice: Slavný vědec odkryl důvody

10:18 „Levná d*vka, naše vláda.“ Vrbětice: Slavný vědec odkryl důvody

Podle fyzika Luboše Motla je načasování skandálu ohledně výbuchu ve Vrběticích více než výmluvné a s…