Úder elitní policie na Stropnického ministerstvo: Tyto informace jsou k dispozici

03.03.2015 13:40

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi a obvinili čtyři osoby kvůli podezření z nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty. Zasahovali kvůli tomu i na ministerstvu. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČTK řekla, že se jedná o trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby – některé dokonané, některé ve stadiu pokusu.

Úder elitní policie na Stropnického ministerstvo: Tyto informace jsou k dispozici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, šéf ÚOOZ
reklama

Případ souvisí s obchodováním s vojenským materiálem, řekl ČTK mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Detektivové podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka vychází z poznatků, které jim předaly složky ministerstva. Podle Hantáka policie na případu úzce spolupracuje s vojenskou policií, která jí poskytla některé důležité informace. Trestní řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, které si vyhradilo právo o kauze informovat, dodal Hanták.

"Policie vychází z poznatků, co jí předaly složky ministerstva obrany," uvedl Medek. Potvrdil, že na případu s detektivy spolupracuje vojenská policie.

Server iDnes.cz připomíná, že na podezřelé pohyby majetku v resortu obrany upozorňoval i Nejvyšší kontrolní úřad. Podle informací portálu Lidovky.cz zásah souvisí s odprodejem majetku společnosti Excalibur Army zbrojaře Jaroslava Strnada. Zásah policie potvrdil i mluvčí firmy. „Potvrzuji, že policie prováděla akce v několika našich provozovnách,“ reagoval mluvčí společnosti Andrej Čírtek. Další informace však odmítl komentovat.

Aktuálně.cz sdělila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, že se policie a státní zastupitelství zajímají o případy z let 2012 a 2013. Z jejích úst také zaznělo, že mezi zadrženými osobami není bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, kterému nedávno Národní bezpečnostní úřad odebral prověrku.

Zbrojní analytik Jaroslav Štefec pro Českou televizi uvedl, že zátah by mohl souviset s firmou Excalibur Army, která prováděla přeprodej nepotřebného armádního materiálu. Právě v tom by podle analytika mohl mít prsty náměstek Vylita, pod kterého v době ministra Vondry spadaly všechny firmy, podléhající ministerstvu obrany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…