Ukončení eura, vystoupení Německa z EU, z toho by v západní Evropě omdleli... Václav Klaus vystoupil na akci senátora Valenty

05.05.2016 19:00

REPORTÁŽ Nebude-li budoucnost naše, bude jejich. Exprezident Václav Klaus varoval při své návštěvě Zlínského kraje před vnímáním migrace jako individuální. Na téma Současná Evropa a národní zájmy ČR hovořil v sále hotelu Skanzen v Modré. Setkání s názvem Press Klub nesl podtitul: Kam, až se dostala současná integrační a unifikační politika EU a Václav Klaus na něho zavítal na pozvání senátora Iva Valenty.

Ukončení eura, vystoupení Německa z EU, z toho by v západní Evropě omdleli... Václav Klaus vystoupil na akci senátora Valenty
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý prezident Václav Klaus a senátor Ivo Valenta

Fotogalerie: - Klaus s Valentou na Slovácku

Bývalý prezident Václav Klaus se senátorem Ivo Val...
Václav Klaus dostal v galerii "portrét"
Václav Klaus dostal v galerii "portrét"
Bývalý prezident Václav Klaus v galeririi Joži Upr...
Bývalý prezident Václav Klaus na Press klubu v hot...
Bývalý prezident Václav Klaus a senátor Ivo Valent...

„Téma, které jste vybrali a zvolili, je pro naši současnost a zejména naši budoucnost naprosto zásadní. Nicméně za jednoho jediného předpokladu, že jde o naši současnost a naši budoucnost,“ uvedl Václav Klaus. „Nebude-li to budoucnost naše, bude to budoucnost jejich. To považuji za naprosto klíčové. Právě o tom by měl být v České republice veden naprosto zásadní a seriózní politický dialog. Myslím si, že veden není z celé řady důvodů,“ doplnil s tím, že pojem národní zájem je považován za relikt pro dnešek nepotřebný. „Je to automaticky spojováno s nacionalismem a populismem,“ dodal a upozornil i na to, že podobné téma otevřeli také v Institutu Václava Klause. „Vycházím nerad z toho, že mnoho našich spoluobčanů a téměř celá naše politická, mediální sféra zájmeno náš ráda nemá. Předsazuje před něj přídavné jméno evropské. Uvěřili v blahodárnost vytvoření nové velké evropské říše, funkčnost a přínosnost celoevropského vládnutí, v realizovatelnost autentické demokracie na úrovni celého kontinentu, v mýtus o tom, že ve světě se odehrává jakási podivná konkurence či souboj kontinentů, což je samozřejmě úplný nesmysl. Uvěřili ve vlastní posílení, rozpustíme-li se jako kostka cukru v příliš bezbarvém a bez jakékoli chuti servírovaném hodně vyvařeném evropském čaji. Tohle všechno je myslím představa lidí, které já nazývám europeisté, jak domácí, tak kolem Bruselu se vyskytující,“ popsal.

Klaus: Děti jsem měl ještě sílu ochránit, na vnoučata už nedohlédnu

Anketa

Která osobnost brojící proti imigraci je pro vás nejdůvěryhodnější?

hlasovalo: 20469 lidí

Klaus se obává toho, že fandění národním zájmům se dostává do roviny „politicky nekorektní“. Zastavil se u kritiky europeismu: „Ideologie, která je nám už čtvrt století vtloukána do hlavy propagandou, která se od té komunistické v současnosti zas tak moc neliší. Valí se na nás dnes a denně a nejvíc jsou jí jako obvykle zasaženi ti nejzranitelnější z nás, naše děti, v mém případě spíš vnoučata,“ uvedl Klaus. „Děti jsem měl ještě sílu ochránit, ale na těch sedm vnoučat už nedohlédnu,“ dodal.

Na závěr úvodního proslovu připomenul svou víkendovou návštěvu AfD. „Zaujal mě v jejich programových dokumentech důraz, který byl kladen na výraz Europa der Vaterlander, Evropa národních států, na ukončení experimentu zvaného euro a k mému velkému překvapení, na nevyhnutelnost vystoupení Německa z EU,“ podotkl s tím, že Evropa by měla být podle AfD spíš flexibilním propojením států a měla by se vrátit k hospodářskému a zájmovému společenství. „To už jsem dlouho neslyšel. To jsou pro mě velmi blízké formulace. Kéž by nějaká podobná iniciativa, podobná alternativa k našemu politickému mainstreamu vznikla i u nás. Nevzniká, a proto mi nezbývá nic jiného než burcovat a jezdit třeba k vám do Modré,“ uzavřel úvodní slovo Klaus.

Národním zájmem je udržet tento národ jako entitu. Jako jeden celek

Pak už byl prostor pro otázky hostů. „Co je podle Vás národní zájem?“ ptal se předseda zlínských svobodných Tomáš Pajonk. „Národním zájmem je udržet tento národ jako entitu, jako jeden celek,“ reagoval Klaus a upozornil na svá slova o „kostce cukru“.

Pak do debaty vstoupil také senátor Ivo Valenta: „Česká republika by si měla udržet všechny historické zvyky, regionální, kulturní,“ uvedl s odkazem na aktuální politiku EU vůči Turecku. „Teď najednou jim platit miliardy eur a dát jim víza. To jsou věci, které bychom neměli dopustit,“ dodal. Klaus mimo jiné v reakci zmínil: „Často dostávám otázku, jestli se cítím být Evropanem. Zvlášť v západní Evropě říci, že ne, tak půlka lidí v sále omdlévá. Pozor, buďme fér, definujme si identitu. Každý máme své identity a máme jich více a ty se liší svou silou,“ uvedl také bývalý prezident. „Já jsem určitě Slovan. To je také významná identita, za kterou se málem stydíme,“ poznamenal mimo jiné.

Zamyslel se nad termínem individuální migrace a masové migrace. Pohlížet na současnost optikou individuální migrace je podle něj chybné. „To je model, který vidí zmatená paní Merkelová. Fenomén masové imigrace je něco naprosto jiného. Masová migrace je naopak pokus přenést si své hodnoty, své zvyky, kulturu, náboženství a padesát devět dalších věcí někam jinam a etablovat ho na daném místě,“ uvedl Klaus.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

13:53 Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

Moderátor Václav Moravec přivítal v Žižkovské věži ministra zahraničí v demisi Martina Stropnického,…