Ukrajina: Americký novinář přichází se závažným obviněním Západu, které prý dokazuje mnohé

03.09.2014 10:27

Známý americký investigativec Robet Parry ve svém obsáhlém textu přichází se zajímavými informacemi. Ty napovídají tomu, že konflikt na Ukrajině Západ dlouhodobě plánoval, aby mohl odstavit ruského prezidenta Vladimira Putina od moci.

Ukrajina: Americký novinář přichází se závažným obviněním Západu, které prý dokazuje mnohé
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Anketa

Kterého světového politika byste nejraději nechali zmizet?

hlasovalo: 21359 lidí

„Pokud by vás zajímalo, jak by svět mohla zasáhnout třetí světová válka, podívejte se na to šílenství, které produkují američtí politici a média, když přijde řeč na Ukrajinu. Jejich vybájený příběh o dobru a zlu však není dlouhodobě udržitelný. Klíčová lež Washingtonu praví, že ruský prezident Putin vyvolal krizi na Ukrajině, aby mohl v rámci svého ďábelského plánu opět obnovit Sovětský svaz. A to včetně připojení Estonska a dalších pobaltských států. Ačkoli k tomuto scénáři neexistuje sebemenší důkaz, `chytří lidé` z Washingtonu vědí, že to tak je,“ konstatuje Parry.

„Přitom celou současnou krizi podle Parryho vyprovokovala Evropská unie, která pro Ukrajinu připravila dohodu o přidružení. A mezitím američtí neokonzervativci spřádali plány, jak prostřednitvím Ukrajiny podkopat Putinovu autoritu uvnitř Ruska. O tomto plánu jako první promluvil prezident Národní nadace pro demokracii (která je financována Kongresem) Carl Gershman přibližně před rokem. Ve svém komentáři publikovaném v deníku The Washington Post se nechal slyšet, že Ukrajinu by bylo dobré využít ke svržení Putina. Konkrétně Gershman napsal, že přijetí Ukrajiny do Evropy urychlí zánik ideologie imperialismu reprezentovanou Putinem. I Rusové si budou muset vybrat a Putin se může ocitnout na straně poražených nejenom v blízkém zahraničí, ale také v samotném Rusku," napsal Gershman otevřeně.

Anketa

Má Česko zakázat muslimkám nosit na veřejnosti šátky, burky apod.?

92%
8%
hlasovalo: 16178 lidí

Gershmanův text najdete ZDE.

„Jinými slovy, od samého začátku je Putin cílem, nikoli iniciátorem konfliktu na Ukrajině. Pokud se však přesto rozhodnete Gershmanův průhledný záměr ignorovat, měli byste si rychle vymyslet nějakou bizarní konspirační teorii, která by `všeobecně` příjímanou jistotu týkající se existence Putinova ďábelského plánu podporovala. Podle té nejspíš Putin přiměl EU, aby navrhla Ukrajině asociační dohodu, poté zorganizoval masové demonstrace na Majdanu. Janukovyče při nich podporoval jen naoko. Dále sestavil vládu, která se profilovala jako extrémně protiruská a na to konto konečně mohl rozpoutat díky separatistům krvavé lázně. Nebo tomuto scénáři snad nevěříte? Američtí politici a média jej přitom přijali bez problémů za svůj. Všichni se shodli na tom, že Putin chce obnovit Sovětský svaz a nejenom podle Clintonové si přitom počíná jako Adolf Hitler," kritizuje Parry přístup Západu.

Anketa

Co si myslíte o západních sankcích proti Rusku?

hlasovalo: 41872 lidí

„Za posledních osm měsíců jsme byli svědky natolik jednostranného informování o mezinárodní krizi, že to snad předčilo i `zaručené` zprávy o zbraních hromadného ničení v arzenálu Saddámova Iráku, humanitární krizi v Libyi v roce 2011 (na základě které bylo nutno zasáhnout) či o použití sarinu Asadovou armádou v loňském roce. Dokonce bych řekl, že mediální a politická hysterie spojená s Ukrajinou ty předchozí ještě v mnohém předčila. Snaha amerických politiků a médií vyburcovat NATO k odpovědi na údajnou ruskou invazi totiž může vést k jaderné konfrontaci a tedy k zániku celé naší planety,“ varuje Parry.

„Toto šílenství dosáhlo svého vrcholu v úvodníku neokonzervativního deníku The Washington Post, který je nechvalně proslulý tím, že smyšlené zprávy o jaderných zbraních v Iráku vydával za skutečnost. Tentokrát autor úvodníku zopakoval pěkně po orwellovsku všechny falešné zkazky vztahující se k Ukrajině. Obvinil Rusko, že klame vlastní lidi a ve spravedlivém hněvu odsoudil Putina za to, že prý stále jenom lže. Rovněž se nezapomněl zmínit o tom, že Putin chce údajně obnovit Sovětský svaz. Západ prý bohžel nemá sílu přesvědčit obyčejné Rusy, aby přestali důvěřovat ruským státním médiím, která pouze dál šíří Putinovu propagandu," popisuje Parry ve zkratce zmíněný úvodník.

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9723 lidí

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„A deník si samozřejmě při té příležitosti nezapomněl přihřát ani svoji novinářskou polívčičku. Putinovo neustálé lhaní a zkreslování prý ukazuje, jak důležité je podporovat svobodu tisku. A rovněž dokazuje, jakou klíčovou úlohu hraje Rádio Svobodná Evropa při boji o demokracii a svobodu," napsal The Washington Post. „Přitom je nepochybné, že hlavní mediální proud v USA si počíná takovým propagandistickým způsobem, že o něm mohou údajně totalitní média v Rusku jenom snít. V americkém mediálním mainstreamu absolutně chybí snaha podívat se na daný příběh i z druhé strany a jít po faktech, na základě kterých je možné se dobrat pravdy. Tedy pravdy o tom, kdo skutečně započal stávající krizi," vypočítává hříchy amerických médií Parry.

„V jiném svém článku se zase The Washingon Post vysmíval skutečnosti, že při převratu na Ukrajině hráli významnou roli i neonacisté. Přitom na BBC přinesli novináři zprávu o tom, jak tito neonacisté vtrhli do vládních budov a násilím se ujali kontoly nad některými úřady. Následně za své `revoluční úsilí` byli odměněni čtyřmi ministerskými posty v nově vzniklé vládě. Když se etničtí Rusové na jihu a východě bránili některým protiruským ediktům vzešlým z Kyjeva, byly tyto neonacistické milice začleněny do Národní gardy a nasazeny do první linie, aby zabíjely obyvatele, které považují za podlidi," přináší Parry důležitá fakta.

„Dokonce i The New York Times, který jinak běžně porušuje novinářskou etiku, si povšiml existence neonacistických milic, které na svých uniformách ani nezakrývají hákové kříže a další symboly této zhoubné ideologie. Byť této zmínce věnovaly NYT pouhé tři krátké odstavce v jinak sáhodlouhém příběhu, což jsem tehdy také na svém serveru Consortiumnews.com ostře kritizoval. Později se tomuto tématu naštěstí obsáhle věnovali alespoň novináři britského deníku The Telegraph, kteří popsali mnohem detailněji, jak Kyjev vědomě verboval tyto neofašistické jednotky. Ty měly podobnou úlohu jako Hitlerovy SS a byly nasazeny v pouličních bojích ve městech. Přitom by si člověk myslel, že nasazení nacistické úderné jednotky poprvé od druhé světové války může být pro novináře tučným soustem. I vzhledem k tomu, že i jenom malému náznaku neonacistických nálad je v Evropě věnována enormní pozornost. Na Ukrajině to však média bohorovně přešla, protože by tím byl narušen příběh o hodném Kyjevě a zlém Putinovi,“ upozorňuje Parry na dvojí metr ze strany médií.

„Nyní však v The Washington Post postoupili ještě dál, když jakoukoli zmínku o existenci nenaocistů v Kyjevě označují za vymyšlenou báchorku. Ještě více znepokojující je fakt, že americké sdělovací prostředky i politici nadále ignorují zabíjení tisíce etnických Rusů, a to včetně malých dětí a starců. Zodpovědnost za ochranu utiskované menšiny se najednou z amerického veřejného prostoru vytratila. Přitom v jiných případech je silně akcentována. A když už se o tom hovoří, tak Američané svalují veškerou vinu za smrt tisíců lidí na Putina, protože přece jenom on může za všechno zlé a špatné," všímá si Parry.

„A nakonec tu máme onen podivuhodný případ o údajné invazi ruské armády na Ukrajinu. To je další příklad poplašné zprávy, kterou Kyjev vypustil do světa, aby povzbudil zastánce tvrdé linie v NATO k akci. Zatímco já jsem popsal, že Rusové nejspíš na začátku bojů poslali separatistům lehké zbraně, aby se mohli účinně bránit převaze ukrajinské armády, Kyjev mluví o invazi doprovázené tanky a těžkým dělostřelectvem. I jeden bývalý americký zpravodajský důstojník po prozkoumání důkazů vyjádřil názor, že podpora ruské armády je nulová. Místo toho se spíš zdá, že separatisté se neustále zdokonalují, a díky tomu, že bojují ve známém prostředí, dokážou úspěšně čelit i početně silnějšímu nepříteli, který má i lepší zbraně," míní Parry.

Bývalí američtí zpravodajští důstojníci a analytici sdružení v organizaci Veteran Intelligence Professionals for Sanity dokonce na základě svých zjištění cítili potřebu napsat osobní dopis německé kancléřce Angele Merkelové. V něm Merkelovou varují, aby byla opatrná při utváření názoru na údajnou invazi ruské armády na Ukrajině. „Měla byste vědět, že obvinění ruské armády z invaze není podloženo žádnými faktickými důkazy. Obáváme se, že domněnky vydávané americkými zpravodajskými službami za důkazy, nejsou ve skutečnosti o nic pravdivější než ty, které vedly k válce v Iráku před 12 lety," píší bývalí zpravodajci německé kanclářce.

„Tyto pochybnosti expertů však nejenom americká mainstreamová média i nadále okázale ignorují. Američané, kteří přitom spoléhají na jejich objektivnost a snahu dobrat se pravdy, se tak ocitají v totalitním informačním vakuu. Ze kdysi svobodné americké společnosti se díky špinavé práci médií a politiků pomalu stává klasická totalitní společnost," uzavírá pesimisticky Parry.

reklama

autor: pro

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek se neudržel ve studiu. Všichni zůstali jako opaření. Pikantní útok na Koláře juniora

15:13 Zaorálek se neudržel ve studiu. Všichni zůstali jako opaření. Pikantní útok na Koláře juniora

V druhé hodině Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News proti sobě zasedli poslanec Jan Bartošek (…