Ukrajina, Babiš a zadlužování. Tři univerzální výmluvy této vlády. Pro lidi nedělá skoro nic, zní z opozice

21.5.2022 9:41 dop. | Analýza

Inflace v Česku láme rekordy, drahota stoupá, sociální dopady jsou stále větší. Reaguje vláda dostatečně rychle a účinně na stoupající inflaci a zdražování? Daří se jí zmírňovat sociální dopady na občany České republiky? Co by měla dělat, ale nedělá? Na tyto záležitosti se ParlamentníListy.cz zeptaly opozičních politiků z hnutí ANO.

Ukrajina, Babiš a zadlužování. Tři univerzální výmluvy této vlády. Pro lidi nedělá skoro nic, zní z opozice
Foto: Repro ČT
Popisek: Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci vlády

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35370 lidí
„Vláda se chová jako slimák v bludišti. Inflaci neřeší vůbec a jen přihlíží, jak se našim občanům horší životní podmínky. Lidí na hranici chodby přibývá astronomickým tempem a jediné co jim současná vláda nabídla, je řada na úřadu práce, kde si společně s Ukrajinci mají žádat o dávky. Bohužel ještě neskončilo zdražování a další rána velmi brzy přijde. Občané nás prosí, abychom konečně něco udělali, ale Fialova vláda je hluchá a slepá. Zabývá se ukrajinskou krizí, což je dobře, naše občany ale totálně ignoruje,“ myslí si poslanec hnutí ANO za Zlínský kraj Marek Novák, člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny. 
 
Poslanec upozorňuje, že hnutí ANO navrhlo 12 opatření proti chudobě, která by významně pomohla občanům s drahotou. „Mimořádný příspěvek pro důchodce nad zákonnou a inflační valorizaci ve výši 6 tisíc, zvýšení rodičovského příspěvku ze 300 tisíc na 400 tisíc s pravidelnou valorizací, zvýšení příspěvku na mobilitu ze 550 na 2 tisíce měsíčně, vrácení slevy na jízdném pro seniory a studenty na původní úroveň 75 %, zvýšení životního a existenčního minima o 20 % místo vládou prosazených 10 %, odpuštění poplatků občanům a zaměstnavatelům za obnovitelné zdroje, prosadit zastropování cen emisních povolenek na Evropské radě, snížení sazby DPH na 0 procent na elektřinu, plyn a topení na rok 2022, zastropování cen pohonných hmot na maximálně 36 korun za litr formou snížení DPH nebo spotřební daně, nákup plynu prostřednictvím distributorů na alespoň tři měsíce se státní garancí dorovnání cenového rozdílu, snížení DPH u základních potravin z 15 % na 0 % a zastropování cen základních potravin, zvýšení platů státních zaměstnanců,“ vyjmenoval poslanec. „Na to však vláda neslyší a stále dokola se jen vymlouvá,“ konstatuje Marek Novák.
 
„Vláda nedělá dost. Neustále se vymlouvá na minulou vládu, na zadlužování. Všechna čísla, která vidíme, jí nedávají za pravdu. Jsme šestá nejméně zadlužená země, kde ale politici o tom zadlužení mluví snad nejčastěji ze všech zemí. Stala se z toho mantra a univerzální výmluva na cokoliv. Je to Ukrajina, Babiš a zadlužování. Když se podíváme na odůvodnění, proč by vláda neměla dělat plošná opatření, tak údajně proto, že je to proinflační. No jo, ale proinflační opatření udělalo v nějaké podobě 24 zemí z 27 a inflaci tam mají nižší než u nás,“ upozorňuje pražský poslanec hnutí ANO Patrik Nacher, místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny.  
 
„To spolu vůbec nesouvisí. Existují plošná opatření, která vedou ke snížení inflace. Jako je třeba dočasné zrušení či snížení DPH u některých komodit. To svoje racio má, ale tato vláda se tomu brání i jen proto, že by musela dát za pravdu opozici, nebo předchozí vládě. Zakopaný pes je v tom, že vláda není schopná překročit svůj stín ani v této krizi a situaci, o které sama říká, že je mimořádná. Tak mimořádná, že musíme schvalovat nouzový zákon. Ani v této situaci vláda není schopná říci – jasně, půjdeme do takovéhoto opatření, podpoří ho i opozice, bude to opatření s podporou napříč politickým spektrem. Já tohle nechápu a nerozumím tomu. Jak má být krize hluboká, aby se vláda přestala vymezovat Antibabišem a kvůli tomu odmítat recepty, se kterými přicházíme my,“ doplnil Nacher.
 

Konečně by se měli jít podívat mezi občany a vyjít z vládní bubliny

„Bohužel vláda nereaguje. Nedělá nic. Pouze se chlubí ‚deštníkem proti drahotě‘, který nic neřeší. Příspěvek na bydlení kvůli zvýšeným nákladům na energie si lidé nečerpají, protože je to byrokraticky velmi náročně. Vláda se chlubí navýšením důchodů, ale to je dané zákonem. Tedy od této vlády nikdo nic navíc nedostane. Slibovaných pět tisíc na dítě nemá jasné parametry výplaty. Nafta a benzín se zase zdražují. Tedy jejich 1,50 Kč na litru je naprosto směšné. Ceny potravin rostou jako houby po dešti. A mohla bych pokračovat,“ okomentovala poslankyně hnutí ANO za Liberecký kraj Jana Pastuchová, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny. 
 
„Naprosto chybí strategie a pomoc našim občanům. Prodloužení nouzového stavu do konce června je další nesmysl. Vzpomínám, co nynější vláda prováděla a jak komentovala žádost bývalé vlády o prodloužení nouzového stavu. Tato vláda vše řeší na sílu 108 hlasů. Bohužel. Co by měla dělat? Konečně se jít podívat mezi občany a vyjít z té vládní bubliny,“ doporučuje Pastuchová. 
 
„Je potřeba si uvědomit, co za vysokou mírou inflace skutečně stojí. Jsou to hlavně raketově rostoucí vstupní náklady. Vláda musí tuto extrémní situaci řešit tak, že cenu na vstupu sníží. To znamená například snižování cen klíčových komodit nebo plošné opatření pro zmírnění růstu cen energií. Nechápu, proč se tak už neděje. Přitom stát na inflaci neskutečně vydělává. Ale my slyšíme jen výmluvy,“ uvedl europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek.
 
 
„Přitom z Bruselu už má vláda Petra Fialy dávno ruce rozvázané. Na vyšší DPH a na emisních povolenkách vydělali, ale lidem zpět nic nedali a namísto skutečné pomoci poskytují almužnu ve formě pastelkovného. Když to shrnu, tak česká vláda ohrožuje akorát tak konkurenceschopnost českých firem na trhu EU a inflaci si užívá, místo toho, aby ji krotila. Účinnou pomoc nevidím žádnou, jen se ohání děravým ‚deštníkem‘,“ dodal Knotek.

Vláda: Věříme, že Deštník proti drahotě pomůže překlenout těžké období

Zmiňovaný a opozicí kritizovaný Deštník proti drahotě vláda představila před několika dny. „Naše vláda dobře chápe, že nárůst cen, který je do velké míry způsoben nezodpovědným zadlužováním státu minulou vládou, ale významně také ruským útokem na Ukrajinu, se dotýká každého občana České republiky. Není bohužel v možnostech státních financí, abychom dávali podporu plošně úplně všem, protože tak bychom zemi přivedli k bankrotu. Hospodaříme s penězi všech daňových poplatníků v České republice – s vašimi penězi. Proto je naší povinností s nimi nakládat rozumně. Naše pomoc je tak adresována lidem, kteří si s dopady inflace nemohou poradit sami. Věříme, že Deštník proti drahotě jim pomůže překlenout těžké období, které momentálně prožívají,“ uvedl na sociální síti Petr Fiala, předseda vlády ČR a předseda ODS. 

„Spouštíme pro vás také web Deštník proti drahotě, kde všechna opatření uvidíte přehledně. Jeho součástí bude Deštník pro rodiny, Deštník pro seniory, Deštník pro bydlení, Deštník pro vysoké ceny energií a pohonných hmot, Deštník pro podnikatele a firmy a Deštník pro ohrožené skupiny obyvatel,“ připomněl také premiér.

I proto před týdnem vláda představila Deštník proti drahotě. Při zdůvodňování současné situace zmínil premiér Petr Fiala kromě ruského útoku na Ukrajinu i zadlužování minulou vládou. Což popudilo politiky z ANO, kteří navíc nevěří, že by „Fialův deštník“ pomohl a že by ochránil lidí před drahotou.

ANO: Ten vládní Deštník nepomůže a neochrání

„Nepomůže a neochrání! A dodávám, že svádět problémy této vlády na vládu Andreje Babiše je neuvěřitelně sprosté. Pan premiér asi jede permanentní volební kampaň. Ale i kdyby se ujezdil do Kyjeva tam a zpátky a kdyby rozdal medaili Karla Kramáře i mašinfírovi, tak nezakryje, že minimálně dva měsíce po volbách na povolebním mejdanu pětikoalice chlapci a děvčata zaspali a další dva měsíce promlčeli s argumentem, že do toho opozici nic není. A výsledek je tady! Občané tohle vládní nicnedělání platí dvakrát. Jednou z peněženky, a podruhé když vidí, jak se jim v přímém přenosu díky inflaci znehodnocují úspory, pokud dnes ještě vůbec nějaké mají. A když to chceme řešit, rozumně, protože takhle už to dál nejde, tak nejsou schopni jednání sněmovny schválit. Bojí se. Vyšlo by najevo, že nedělají nic,“ uvedl Marek Novák, poslanec hnutí ANO, člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny. 
 
„Když jsem viděl ten deštník, vzpomněl jsem si na citaci Marka Twaina – bankéř vám půjčí deštník, když svítí sluníčko, a chce ho vrátit, když prší. Myslím, že by se toto dalo přesně aplikovat na tuto vládu. Není schopná překročit svůj stín. Její mantrou je, že za to může zase Babiš. Nebo teď, kvůli válce na Ukrajině, Putin. Při inflaci 5,3 % to byla Babišova drahota – při inflaci 14 % to není Fialova drahota, ale drahota bez přívlastků. Pokud vláda nemá žádnou sebereflexi, tak ani nebude mít efektivní opatření. Vidí jenom všechny kolem, kteří za to můžou. Nikoliv to, že vláda nedělá, co by dělat měla. Po celé tři měsíce upozorňuji, že 24 zemí z 27 v EU na tuto situaci plošně zareagovalo. Snížení či dočasné zrušení DPH, spotřební daně, zastropování cen, dotace a podobně. My patříme mezi tři země, které nejdou tímto směrem a takzvaně se to vláda snaží řešit adresně a individuálně. Výsledkem toho potom je, že se jim to drolí pod rukama. Za adresnou pomoc oni považují 5 tisíc na dítě pro rodiny s příjmem milion čistého. Pak když zjistili, že to adresné není, změnili to na milion hrubého. To je typicky věc, která adresná není, protože se týká většiny rodin. Za mě je to neschopnost vlády přiznat, že jsme v mimořádné situaci, která si zaslouží mimořádná opatření a navázat na to, co dělala předchozí vláda či co říkáme jako opozice. Oni raději vymýšlejí třetí, čtvrté, páté cesty. Výsledkem je to, co jsem zmínil, že ve středu je to pomoc rodinám s čistým příjmem milion, v sobotu je to v hrubém. Ve středu přijmou opatření, které v sobotu je velmi pozměněné. Přitom říkali, že toto dělat nebudou, a vyčítali to minulé vládě. Při první krizi dělají to samé a ani se u toho ani nezačervenají,“ argumentuje Patrik Nacher, poslanec hnutí ANO, místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny. 
 
„Asi těžko, když do dnešního dne kromě řečí nic neudělali. Možné by to bylo, ale bohužel s tímto složením vlády ne. Žádná Babišova drahota nebyla, jsou to jen proklamace pana Fialy,“ zmínila Margit Balaštíková, poslankyně hnutí ANO.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Proč se tak díváte?“ Ceny v Německu. Ne, nezdá se vám to, v Česku platíte víc

18:20 „Proč se tak díváte?“ Ceny v Německu. Ne, nezdá se vám to, v Česku platíte víc

Jsme jedničky v Evropě! Nejen nejvyššími cenami elektřiny, ale aspirujeme i na další komodity. Předb…