Ukrajina: Chystá se prý něco strašného

03.08.2015 13:40

Mezi ukrajinskými vojáky roste strach z Pravého sektoru. Organizaci totiž nevyhovuje politika Petra Porošenka. „Jsme organizovaná revoluční síla, která začíná novou fázi ukrajinské revoluce,“ řekl na posledním sjezdu v Kyjevě lídr organizace Dmitro Jaroš. Informuje server International Business Times.

Ukrajina: Chystá se prý něco strašného
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ukrajina

Pravý sektor, nacionalistická pravicová organizace, která vznikla z militantních demonstrantů stojících za svržením bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, naznačuje, že by se mohla obrátit i proti stávající vládě.

Na posledním shromáždění Pravého sektoru v Kyjevě se podle Financial Times sešlo na 5000 aktivistů. Ti jsou rozhořčeni z vlády Petra Porošenka a „jeho pomalého pokroku v boji s korupcí a jeho přehnaných ústupků Moskvě ve snaze dosáhnout dohody o východní Ukrajině“.

Bývalý prezident Janukovyč byl přitom až do července na seznamu nejhledanějších osob Interpolu, kdy byl smazán na základě stížností jeho právních zástupců, že obvinění z jeho zločinů jsou „politicky motivovaná“. Své místo ve vládě opustil po nepokojích v únoru 2014 a od ledna 2015 byl hledaným za zpronevěru.

Celý text zde

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin minulý týden apeloval na Rusko, aby začalo s „opravdovým vyjednáváním“ ohledně klidu zbraní na východní Ukrajině. „Ruská armáda a speciální jednotky mají ‚pod kontrolou‘ východoukrajinské oblasti Doněcka a Luhansa,“ řekl Klimkin.

Od začátku dubna 2014 již během bojů mezi proruskými separatisty a vládními jednotkami padlo přes 6400 lidí. Od té doby také vláda přišla o kontrolu nad částmi východní Ukrajiny.

Přesto je Ukrajina plně rozhodnutá přijmout reformy, které jí pomohou „opustit tuto postsovětskou realitu“, bojovat s korupcí a decentralizovat moc v zemi. Chtějí se tak stát členy EU a „evropské rodiny“, jak řekl Klimkin. „Demokratická a evropská Ukrajina je noční můrou pro Rusko“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: spa

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…