Deník připomíná, že Mozgovoj se stal nechvalně známým během lidových soudů v Luhansku, které odsoudily ke smrti mnoho vojáků i civilistů. Proruská média smrt jednoho z nejbrutálnějších vůdců separatistů vydávají za důkaz toho, že nelítostné ukrajinské síly jsou schopné spáchat jakýkoli „ohavný“ skutek. Představitelé Luhanské lidové republiky vydali prohlášení, ve kterém kladou vinu za Mozgovojovu smrt ukrajinským sabotérům, kteří prý chtějí zasít semínko sváru uvnitř samozvané republiky. „Mnozí se však ptají, jak by mohly ukrajinské síly proniknout tak hluboko do separatistického regionu a sprovodit jej ze světa pomocí min a samopalů,“ komentuje ukrajinský deník.
Dokonce i Mozgovojův nástupce Jurij Ševčenko připouští, že teorie o zapojení ukrajinských sil není příliš důvěryhodná a je zmiňována především pro účely propagandy. „Věřím, že v souvislosti s probíhající válkou je nepřípustné operovat s jinými verzemi příběhu,“ cituje deník Ševčenkovo prohlášení pro britský deník The Independent. Ovšem zástupce velitele praporu Kirill Androsov pro stejné médium uvedl, že oficiálně šířené verzi nevěří. „Jeho vrazi bezpochyby nepřišli zvenčí“. S jeho názorem souhlasí také další člen praporu Slava Nikulin. „Mluví se o tom, že jej nezabili Ukrajinci. My ovšem nevíme, kdo za tím stojí či proč to udělal. Snažíme se tomu přijít na kloub. Dokud se nám to nepodaří, budeme stát za oficiální verzí,“ říká Nikulin.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro