Ukrajina plánuje, kolik jí dá cizina. Příští rok velký propad

08.05.2025 7:51 | Zprávy

Agentura Reuters přišla s exkluzivní informací o Ukrajině. Ekonomickou informací o zemi, která se již čtvrtým rokem brání agresi, ale bez peněz ze zahraničí, by se neudržela nad vodou. Jen letos jí má přitéct až 55 miliard dolarů. Ale v dalších letech to prý bude horší. USA jsou ale nadále přesvědčeny, že mohou dosáhnout míru. Podle viceprezidenta J. D. Vance má však vyjednávání háček.

Ukrajina plánuje, kolik jí dá cizina. Příští rok velký propad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary

Ukrajina, která se již čtvrtým rokem brání ruské agresi uvažuje o tom, že se ekonomicky odkloní od amerického dolaru a nahradí ho eurem. Už kvůli sílícím vazbám na EU, řekl agentuře Reuters guvernér centrální banky Andrij Pyšný.

Anketa

Může být Fialova show s Ivou Pazderkovou vtipná?

3%
92%
hlasovalo: 4850 lidí
„Posílení role EU při zajišťování našich obranných schopností, větší volatilita na globálních trzích a pravděpodobnost fragmentace globálního obchodu“ nutí centrální banku přezkoumat, zda by referenční měnou pro ukrajinskou hřivnu místo dolaru mělo být euro, uvedl Pyšný v e-mailovém prohlášení.

Agentura Reuters připomněla, že na dolar je navázána řada ekonomik včetně Saúdské Arábie. Jenže Donald Trump po svém druhém nástupu do Bílého domu rozpoutal celní válku, což rozkývalo světovou ekonomiku a vyvolalo to úvahy, zda není na čase hledat pevnou ekonomickou kotvu mimo dolar.

Jenže Ukrajina zároveň uzavřela dohodu, která Spojeným státům dává preferenční přístup k novým ukrajinským obchodům s nerostným bohatstvím.

Nejvíc by prý ukrajinské ekonomice pomohl mír.

„Rychlý konec války by byl jednoznačně pozitivním scénářem s dobrými ekonomickými výsledky, pokud by zahrnoval bezpečnostní záruky pro Ukrajinu,“ řekl Pyšný.

Agentura Reuters zpozornila, že Ukrajina se ekonomicky drží nad vodou jen díky přítoku peněz ze zahraničí.

Pyšný uvedl, že letos očekává 55 miliard dolarů, které by nejen pokryly rozpočtový deficit, ale také by měly být použity k vytvoření rezervy veřejných financí na nadcházející roky, kdy objem pomoci pravděpodobně začne klesat. „Předpokládáme, že Ukrajina v roce 2026 obdrží přibližně 17 miliard dolarů a v roce 2027 15 miliard dolarů,“ řekl Pyšný.

Dnes si však většina světa připomíná 80. výročí konce druhé světové války. K zemím, které slaví konec války 8. května, patří i Ukrajina. Rusko v duchu tradice Sovětského svazu, na který Ruská federace navazuje, slaví vítězství až 9. května.

Anketa

Obáváte se násilností během letošní volební kampaně?

hlasovalo: 6721 lidí
Server deníku The Washington Post upozorňuje, že si Rusové a Ukrajinci v tento významný den vyměňují dronové útoky.

Podle serveru deníku The New York Times při útoku v Kyjevě byli zabiti dva lidé a dalších sedm, včetně čtyř dětí, bylo zraněno.

Americký viceprezident J. D. Vance je přesto přesvědčen, že Spojené státy mohou tuto válku vyjednáváním ukončit. Háček je podle Vance v tom, že Rusové žádají „příliš mnoho“.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil na dny 8. až 10. května třídenní příměří vůči Ukrajině, ale ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to odmítl s tím, že je třeba přijmout třicetidenní příměří, protože třídenní příměří z hlediska války trvající více než tři roky nemá velký význam a v podstatě by jen poskytlo Putinovi klid na jeho vojenskou přehlídku na Rudém náměstí, po kterém by však Ukrajinu dál ničil.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 63 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Zmatení chvilkaři netušili, která bije. Dozvuky včerejší „nabourané“ akce

9:51 Zmatení chvilkaři netušili, která bije. Dozvuky včerejší „nabourané“ akce

„A vy jste recesisti?“ „Ne, my jsme Motoristi.“ I takové dialogy probíhaly na středeční demonstraci …