Ukrajina souhlasí se splacením dluhu za plyn, ale nemá na to. Putin vyzval EU, ať to zaplatí

18.10.2014 14:15

Ukrajina souhlasila se všemi podmínkami vyrovnání dluhu za plyn, které předložilo Rusko. Protože ale nemá dostatek finančních prostředků, může vyřešení problému pomoci Evropská unie, když Ukrajině prostředky poskytne. Podle agentury Interfax-Ukrajina to řekl šéf ruské energetické společnosti Gazprom Alexej Miller po pátečních jednáních v Miláně.

Ukrajina souhlasí se splacením dluhu za plyn, ale nemá na to. Putin vyzval EU, ať to zaplatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventil, ilustrační foto

Podle Millera Ukrajina v pátek souhlasila s tím, že první splátka ve výši 1,45 miliardy dolarů musí být poskytnuta před zahájením dodávek. Rovněž podle něj souhlasila s uhrazením částky 3,1 miliardy dolarů do konce roku, a ne do konce prvního čtvrtletí příštího roku, jak původně Kyjev chtěl. Šéf Gazpromu také sdělil, že Ukrajina přistoupila na cenu 385 dolarů za tisíc metrů krychlových plynu.

Na dluh už Rusko nic dodávat nebude

Problém ale podle Millera spočívá v tom, že Ukrajina nemá čím zaplatit aktuální dodávky. A tady je „míč na straně Evropské komise“. „Mohlo by jít o překlenovací úvěr, posunutí tranše Mezinárodního měnového fondu z ledna na prosinec,“ dodal. K tomu, aby Kyjevu pomohla zaplatit dodávky ruského plynu pro Ukrajinu během nadcházející zimy, vyzval v pátek Evropskou unii už ruský prezident Vladimir Putin po jednání s ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem.

„Na dluh už Rusko nic dodávat nebude,“ prohlásil Putin před novináři a vypočítal předchozí ruské půjčky a ukrajinské dluhy, které Kyjev dosud nezačal splácet. Moskva od Ukrajinců nedostala nejméně 5,5 miliardy dolarů (asi 118 miliard Kč), je však ochotna zpětně udělit Kyjevu slevu a spokojit se i se 4,5 miliardy dolarů.

„Na schůzce s Putinem jsme nemohli problém (plyn) vyřešit,“ připustil po jednání mezi čtyřma očima Porošenko. „Doufáme ale, že do schůzky naplánované na 21. října do Bruselu všechny problémy vyřešíme. Dosáhli jsme jistého pokroku, ale některé detaily je nutné ještě dohodnout,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…