Ukrajinská armáda se prý stahuje z Debalceve

18.02.2015 9:22

Ruská informační agentura RIA Novosti informovala o tom, že se ukrajinská armáda stahuje ze strategického města Debalceve, o které sváděla tuhé boje s proruskými povstalci. Podle ukrajinského velení jde o plánovaný a organizovaný odchod. Činit se začínají i proruští povstalci.

Ukrajinská armáda se prý stahuje z Debalceve
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Po městě chodí skupiny "opolčenců", tedy domobranců

Zprávu o stahování ukrajinských vojsk ze strategického města Debalceve měl dle ukrajinského Kyiv post zveřejnit na sociální síti Facebook ukrajinský poslanec a velitel dobrovolnického praporu Donbas Semjon Semenčenko. "Stažení sil z Debalceve probíhá plánovaným a organizovaným způsobem," tvrdí. Separatisté to ale dle něj nechtějí dopustit. "Nepřítel se pokouší odříznout silnice a zabránit jednotkám v odjezdu," dodal.

Další z velitelů polovojenských jednotek Mykola Kolesnyk uvedl pro agenturu Reuters, že stahování se netýká všech vojáků. "Hovoříme pouze o jednotkách, které jsou obklíčeny v obydlených oblastech uvnitř města a v jeho okolí," zdůraznil.

Stovky mrtvých  v ulicích

ČTK uvádí, že podle zpráv z bojiště na ulicích města leží mrtvoly ukrajinských vojáků, kterých údajně při obraně města padly stovky. Stovky dalších prý vzbouřenci zajali. "Kamarádi, kteří se chtěli probít z obklíčení, leží mrtví na zničených bojových vozidlech nebo prostě na ulici," oznámila agentuře Unian telefonicky z Debalceve ukrajinská dobrovolnice Inna. Přesný počet mrtvých podle ní nikdo nezná, půjde ale do stovek. Vládní jednotky z centra města ustoupily, očekávané armádní posily do Debalceve prý nedorazily.

Ukrajinské velení podle agentury Unian prověřuje informace, že v Debalceve se do povstaleckého zajetí dostalo několik set ukrajinských vojáků. Podle kyjevského zpravodajského serveru LB jich může být 200 až 300. Neúspěšné jsou zatím pokusy vyvézt z bojové zóny raněné.

Velení ukrajinské armády se dnes zatím omezilo na oznámení, že v Debalceve pokračují tvrdé boje. Povstalci do nich nasadili 25 tanků a pronikli do centra města z východu a severovýchodu.

Armádní analytik Dmytro Tymčuk napsal, že vzbouřenci dostali pod kontrolu i důležitou silnici spojující Debalceve s Artemivskem. Právě tudy dostávali vojáci v obleženém městě čerstvé posily a zbraně. "S cílem ovládnout město nasadilo povstalecké a ruské velení všechny své dostupné rezervy z Horlivky, Stachanova i Doněcka," uvedl Tymčuk.

Mise OBSE se do města nedostala

Mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se do Debalceve zatím nedostala. "Takzvané lidové republiky odmítají misi OBSE do města pustit. Trváme na tom, aby tam byly okamžitě zastaveny boje," uvedl šéf ukrajinské mise OBSE Ertu?rul Apakan. Dnes se pozorovatelé znovu pokusí do města proniknout. "Pokud budou odmítnuti, bude to mít vážné následky," uvedl turecký diplomat bez dalšího upřesnění.

Velení povstaleckých vojsk svůj odmítavý postoj zdůvodňuje obavou o bezpečnost evropských pozorovatelů. "Varovali jsme OBSE, že vstup do Debalceve je nebezpečný a záruky bezpečnosti Doněcká lidová republika prostě poskytnout nemůže," řekl vzbouřenecké agentuře DAN zástupce povstalců Denis Pušilin. Jeho stanovisko podpořil i stálý zástupce Ruska při OBSE Andrej Kelin. "Ve městě vybuchují granáty a létají kulky," uvedl.

Podle agentury DAN separatisté během úterka obsadili 14 dalších obcí v okolí Debalceve včetně několika uhelných dolů. Jejich ženisté prý zahájili vyhledávání min, aby se lidé mohli vrátit do svých domovů. Kromě Debalceve se v noci podle separatistů bojovalo i v okolí doněckého letiště a východně od azovského přístavu Mariupolu.

Podle ruské agentury Interfax začali proruští povstalci začali stahovat těžké zbraně z těch území východní Ukrajiny, na kterých se už nebojuje. Dle serveru aktuálně.cz měl tuto informaci potvrdit mluvčí ministerstva obrany "Doněcké lidové republiky" Eduard Basurin.

zprávu rozšiřujeme

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luš

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

20:19 Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

Účastníkům konference o dezinformacích se v Poslanecké sněmovně dostalo informací od ředitele BIS Mi…