Ukrajinský ministr vnitra nechce pustit ruský konvoj do země

13.08.2014 13:23

Ruský konvoj takřka tří stovek kamionů s dvěma tisíci tun humanitární pomoci určené pro východní Ukrajinu se ve středu po zastávce ve Voroněži opět vydal k hranicím s Ukrajinou. Informovala o tom agentura DPA. Kolona by podle plánů mohla ve čtvrtek dorazit do ukrajinského Luhansku, který je pod kontrolou proruských separatistů. Zda se tak ale skutečně stane, není jasné. Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov konvoj označil na Facebooku za provokaci a uvedl, že nebude do země vpuštěn. Počínání Ruska kritizoval také ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Ukrajinský ministr vnitra nechce pustit ruský konvoj do země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka
reklama

Západ i Kyjev podezírají Moskvu, že by pod záminkou distribuce pomoci mohla na východ Ukrajiny dopravit zásoby rebelům. Rusko ale tvrdí, že jde o výlučně humanitární akci. V konvoji, který čítá 280 vozů, má být podle ruských úřadů na tisíc tun humanitární pomoci.

Rusko uvedlo, že se s Kyjevem dohodlo na trase jízdy na ukrajinském území a na tom, že kolonu budou doprovázet zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) i ukrajinských úřadů. To v úterý potvrdil i ukrajinský exprezident Leonid Kučma, který vystupuje jako vyjednávač. Podle něj kamiony překročí hranici v Charkovské oblasti a pojedou do Luhansku. Toto město ovládané rebely je podobně jako Doněck obklíčeno ukrajinskou armádou.

Avakov: Úroveň ruského cynismu nezná hranic

Avakov ale na Facebooku napsal, že ruské kamiony do Charkovské oblasti nevjedou. Konvoj s humanitární pomocí označil za „cynickou provokaci agresora".

„Úroveň ruského cynismu nezná hranic. Nejdříve pošlou tanky, střely Grad a bandity, kteří střílejí na Ukrajince, a pak nám dodají vodu a sůl," řekl Jaceňuk ve středu na zasedání vlády.

V blízkosti ukrajinských hranic má záštitu nad kolonou převzít Červený kříž

Zda skutečně Kyjev nedovolí konvoji vstup na ukrajinské území, není jasné. Dosud také panovaly nejasnosti o podrobnostech předání humanitární pomoci a o cestě kolony po ukrajinském území. Kyjev například chtěl, aby se náklad z ruských kamionů přeložil na „neutrální" vozidla, což Moskva kritizovala jako zdržovací taktiku.

Ve Voroněži, která je asi 150 kilometrů od ukrajinských hranic, si řidiči kamionů odpočinuli a doplnili palivo. Konvoj je na cestě druhým dnem, z Moskevské oblasti vyjel v úterý. Předpokládá se, že u Bělgorodu v těsné blízkosti hranic převezme záštitu nad kolonou MVČK.

Moskva tvrdí, že náklad tvoří léky, jídlo, dětské potřeby, motorové elektrocentrály či spací pytle. Celkem kamiony vezou asi 2000 tun materiálu.

Doněck je v obležení bez dodávek elektřiny a plynu

Na východě Ukrajiny nadále pokračuje operace ukrajinské armády namířená proti proruským rebelům. Ukrajinské nacionalistické hnutí Pravý sektor, jehož příslušníci bojují po boku vojáků, ve středu ohlásilo ztrátu několika bojovníků. Separatisté prý ráno u Doněcku přepadli jejich autobus, dvanáct lidí zabili a další zajali. Pravý sektor tvrdí, že při dnešním incidentu zaznamenal největší jednorázovou ztrátu od počátku povstání na východě Ukrajiny.

Povstalci v Doněcku informovali, že při posledním ostřelování města ukrajinskou armádou zahynuli nejméně tři lidé. Zasaženo prý bylo deset obytných domů a také jedna z nemocničních budov. Město, které je z velké části bez dodávek elektřiny a plynu, je v obklíčení. Armáda oznámila, že se připravuje na poslední fázi osvobození Doněcku od rebelů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

12:13 „Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

V nedělní Partii se setkali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a předsedkyně T0P 09 Markéta Pekarov…