Ukrajinský prezident čelí výhrůžkám: Rozpoutáme druhý holokaust!

28.09.2019 13:46

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má problém. Čelí těžko uvěřitelným výhrůžkám, že v jeho zemi dojde ke druhému holokaustu, pokud zrealizuje svou pozemkovou reformu.

Ukrajinský prezident čelí výhrůžkám: Rozpoutáme druhý holokaust!
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Oděse přes její rozervanost visí pouze ukrajinské vlajky
reklama

V ukrajinské vesnici Bogdanovka, ležící asi 230 kilometrů od Černého moře, jakýsi vandal či vandalové zneuctili oběti holokaustu. Pomník připomínající tyto oběti kdosi pokreslil hákovými kříži, napsal server Deutsche Welle.

Po útoku nacistického Německa a jeho spojenců se vesnice ocitla pod správou rumunských vojáků. V zimě roku 1941 tam bylo internováno na 54 tisíc Židů. Většina byla zavražděna. Desítky tisíc obětí se dočkaly pomníku až v roce 1991. Místní lidé o pomník od té doby pečují a nechápou, kdo mohl oběti strašlivého masakru z druhé světové války takto zhanobit. Lidé věří, že nikdo z jejich komunity takovou zrůdnost spáchat nemohl.

Za posledních pár týdnů šlo již o třetí antisemitský útok na Ukrajině. Za antisemitské projevy tohoto typu přitom podle ukrajinských zákonů hrozí až pět let vězení.

Vedle svastik se na pomníku objevil také vzkaz určený prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, v němž v narážce na původ prezidenta zaznělo varování, že „na Ukrajině bude rozpoután druhý holokaust“, pokud zrealizuje svou pozemkovou reformu.

Zelenskyj je připraven prosazovat privatizaci půdy, na kterou bylo v minulosti vyhlášeno moratorium. Řada Ukrajinců se však obává, že půda skončí v nesprávných rukou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…