Ukrajinský prezident podepsal zákon o sankcích proti Rusku

10.09.2014 10:44

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes podepsal zákon umožňující uvalit sankce na ruské společnosti a představitele podporující separatisty na východě Ukrajiny. O prezidentově rozhodnutí dnes informovala agentura Interfax-Ukrajina.

Ukrajinský prezident podepsal zákon o sankcích proti Rusku
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko
reklama

Mezi Kyjevem a separatisty nyní platí křehké příměří. Porošenko dnes podle agentury Reuters ujistil, že přeskupování vládních jednotek na východě země není přípravou na novou ofenzivu, ale má zajistit obranu územní celistvosti země.

Ukrajinský parlament schválil zákon o sankcích, zaměřených proti „zahraničním společnostem" a „zahraničním představitelům" v polovině minulého měsíce.

Ukrajinská vláda předem připravila seznam 172 lidí a 65 podniků, většinou z Ruska, kteří slovy premiéra Arsenije Jaceňuka „financují terorismus". Sankce se mají týkat institucí a lidí, kteří podporovali připojení Krymu k Rusku nebo se podílejí na financování aktivit proruských povstalců bojujících na východě Ukrajiny.

Možnost zastavení dodávek ropy a plynu do Evropy vyvolává obavy

Zákon dává ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany právo zavést prakticky jakákoli sankční opatření včetně zmražení účtů, zákazu přeletů letadel, blokování obchodních a licenčních smluv či zastavení tranzitu energetických surovin. Na seznamu je prý i ruský plynárenský koncern Gazprom.

Právě možnost zastavení dodávek ropy a plynu do Evropy vyvolává obavy jak evropských zákazníků, tak ruských dodavatelů, kteří ukrajinské ropovody a plynovody využívají.

V případě rozhodnutí rady o nejzávažnějších sankcích, postihujících celá odvětví, je podle Interfaxu zapotřebí i prezidentův výnos a schválení v parlamentu během 48 hodin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …