Ukrajinští vojáci údajně bojují s ruskými obrněnci a tanky. Moskva to označuje za dezinformace

25.08.2014 16:06

Ukrajina dnes obvinila Rusko, že se pokusilo otevřít novou frontu bojů na jihovýchodě země, kde ukrajinští vojáci a pohraničníci svedli boj s kolonou obrněnců. Ta prý pronikla na Ukrajinu z Ruska přes hranice u Novoazovsku a mířila k přístavu Mariupol u Azovského moře. Zprávy ukrajinských médií potvrdilo armádní velení.

Ukrajinští vojáci údajně bojují s ruskými obrněnci a tanky. Moskva to označuje za dezinformace
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

„Dnes ráno se ruští vojáci, zamaskovaní jako separatisté, pokusili vytvořit novou oblast ozbrojeného odporu na jihu Doněcké oblast," řekl mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko novinářům.

„Neslyšel jsem o tom, ale je spousta dezinformací o našich 'invazích'," ironicky odpověděl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě na dotaz ohledně ukrajinských zpráv o průniku ruské kolony.

Hlavní kolonu z Ruska se podařilo zastavit

Podle Lysenka kolona složená z deseti tanků, dvou bojových vozidel pěchoty a dvou kamionů přejela okolo 5:20 (04:20 SELČ) hranice u Novoazovsku, ukrajinští pohraničníci však zahájili boj s útočníky a přivolali posily. Postup hlavní části kolony se podařilo zastavit, silnici mezi Novoazovskem a Mariupolem ovládá armáda, z Ruska však prý pokračuje ostřelování okolí Novoazovsku.

Dříve média citovala jiné velitele, kteří odhadovali počet obrněnců v ruské koloně na desítky tanků a obrněných vozů, raketometů a kamionů se žoldnéři. Objevily se i zprávy, že ruská invaze začala.

„Ukrajinskou hranici narušila kolona desítek tanků a obrněných vozů. Kolonu zastavili pohraničníci. Bitva právě probíhá," řekl AFP armádní mluvčí Leonid Maťuškin.

„Dosud nemohu potvrdit tyto informace, upřesňují se. Pohraničníci to nepotvrdili. Zatím to všechno vypadá jako dezinformace," řekl listu Ukrajinska pravda Oleksij Dmytraškyvskyj z tiskového střediska armádní operace na východě Ukrajiny.

V koloně je údajně deset tanků, raketomety i několik transportérů s žoldáky

Podle televize TSN, odvolávající se na anonymního pohraničníka, kolona se zbraněmi a vojenskou technikou přejela přes hranici okolo páté hodiny ranní a pronikla prý do hloubi pěti až deseti kilometrů. Pohraničníci před útočníky prý ustoupili. Další zprávy následovaly na sociálních sítích: V koloně prý jede deset tanků, raketomety, obrněné transportéry i ruští žoldnéři. O nerovném boji s převahou agresora informoval také zástupce velitele dobrovolnického praporu Azovsk.

Armádní analytik Dmytro Tymčuk, citovaný agenturou Interfax-Ukrajina, ujistil, že ukrajinští vojáci zabránili koloně z Ruska v průniku do hloubi země. „Přátelé, nejde o otevřenou invazi Ruska. Kolona se pokoušela prorazit, ale obklíčili ji, proniklo jen pár kusů," uvedl obvykle poměrně dobře informovaný Tymčuk na Facebooku. Později upřesnil, že hlavní část kolony zastavila palba ukrajinských děl a jen asi deset transportérů, dva tanky a dva nákladní vozy byly s to pokračovat v další jízdě do hloubi Ukrajiny, armáda se však snaží nepřítele zničit.

Moskva informace o přepravě ruské vojenské techniky na Ukrajinu popírá

O pronikání ruské vojenské techniky přes rusko-ukrajinské hranice se spekuluje neustále. V posledních dnech se na Ukrajině hovořilo o údajném proniknutí nejméně dvou kolon obrněnců z Ruska na ukrajinské území, mluvčí bezpečnostní rady ale nakonec zprávy o údajném průniku kolony obrněnců až do Luhansku nepotvrdil. Moskva podobné informace odmítá jako nepravdivé.

Komentátoři předpokládají, že stoupající intenzita bojů na východě Ukrajiny souvisí s úterním summitem v Minsku, na kterém by se mohli setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vfe, čtkTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemá rád ukrajinské obilí“. Úplný prd. Babiš ohromil internet s kohoutem

12:55 „Nemá rád ukrajinské obilí“. Úplný prd. Babiš ohromil internet s kohoutem

Andrej Babiš ve videu na sociálních sítích představil kohouta jménem Silver. Kohout má podle všeho v…