Ukrajinu chrání něco jako boží ruka, říká nacionalistický předák

05.05.2014 14:17

Místopředseda ukrajinské nacionalistické strany Svodoba Bohdan Benjuk v rozhovoru pro Aktuálně.cz obvinil Rusko z cíleného vyvolávání nepokojů na ukrajinské půdě a ze snah o dezintegraci Ukrajiny. Dostat se z této situace se ale musíme sami, upozorňuje.

Ukrajinu chrání něco jako boží ruka, říká nacionalistický předák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za Ukrajinu

Bohdan Benjuk je po předsedovi Olehu Ťahnybokovi druhým nejvýše postaveným mužem ve straně Svoboda, která společně se stranou Udar Vitalije Klička a Vlastí Arsenije Jaceňuka zastupuje opozici v jednáních s bývalým ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. Svoboda a UDAR po Janukovyčově svržení vytvořily přechodnou vládu. Udar ve vládě není zastoupený, ale vyjadřuje podporu vládní koalici.  
 
Současné ukrajinské politické vedení se musí vyrovnávat s ruskou anexí Krymu a rovněž s násilím na východě země, které vyvolávají proruští aktivisté, kteří chtějí následovat příklad Krymu a připojit východ země k Rusku. Benjuk z rozkladu Ukrajiny obviňuje Rusko. „Máme souseda, který už delší dobu podniká nepřátelské akce vůči Ukrajině. Tímto sousedem je Rusko. Všechny tamní tajné a speciální služby několik let dělají vše pro to, aby co nejvíce rozvrátily veškeré ukrajinské státní struktury. Když Viktor Janukovyč utekl od moci a uletěl vrtulníkem, najednou jsme zjistili, že nemáme pořádnou armádu, pořádné zpravodajské služby. Nemáme vlastně nic, co lze označit za základní atributy normálního státu," pronesl.  

Dále uvedl: „Jsme na tom v mnoha ohledech velmi špatně, ale já jsem věřící člověk a věřím, že nás a celou Ukrajinu chrání něco jako boží ruka."

Zastavení násilného konfliktu, kterého jsme v současné době svědky,  označil za nepravděpodobné. Překážkou zastavení násilností jsou podle něj lidé, kteří žíjí na Ukrajině, ale nepovažují ji za svoji vlast a naopak dělají vše pro to, aby ji rozvrátili. Za eskalaci násilností může podle něj i Rusko, které na ukrajinské území posílá diverzní brigády. „To ještě ztěžuje pozici naší armády, která nechce oběti mezi civilisty a která je tak slabá, že skoro ani neexistuje a musíme ji znovu budovat," shrnul Benjuk.

Případný rozpad Ukrajiny bez krveprolití je tak dle něho i kvůli výše zmíněným aktérům nemožný. Přispívá k tomu i nedostatek vzdělání a tolerance, což prý vede k tomu, že Ukrajinci nejsou schopní „vyslyšet jeden druhého". „Navíc máme za zády Rusko. Diktaturu, která nechápe, že se lidé mohou mezi sebou dohodnout, přestože mají různé názory," vypočítal Benjuk další důvody neprůchodnosti mírového řešení.

Pomoc jiných zemí označil za vítanou, ovšem za hlavní aktéry, od kterých by mělo vzejít řešení, označil Ukrajince.  

Benjuk v rozhovoru dále odmítl tezi o tom, že by ruskojazyční obyvatelé jihovýchodní Ukrajiny raději žili v Rusku. Podle něj skupiny ozbrojenců, které vídáme v médiích, nehovoří za všechny. „Ti zatím mlčí, ale jejich čas přijde," projevil naději. 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luš

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

12:40 Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

O cestě premiéra Fialy do USA informovaly mezi českými médii i Novinky.cz včetně upozornění na sociá…