Umělci se organizovaně postavili proti Miloši Zemanovi: Až přijdete do divadla...

26.10.2016 6:25

Asociace profesionálních divadel a Herecká asociace vydaly společné prohlášení nazvané Nemůžeme mlčet, v němž ostře kritizovaly chování politických elit v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Odsoudily nedávné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů o oficiální politice Česka vůči Číně i „mstivou hanebnost“ prezidenta, který neudělí vyznamenání pamětníkovi Osvětimi a Terezína Jiřímu Bradymu, píše ČTK.

Umělci se organizovaně postavili proti Miloši Zemanovi: Až přijdete do divadla...
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

Vrcholní ústavní činitelé podle zástupců divadel a herců selhali, když podlehli nátlaku cizí moci, a svým postojem urazili všechny svobodomyslné občany.

„Prezident republiky je mužem minulosti a nemá již naší společnosti nic pozitivního nabídnout! K tomu nelze mlčet! Využijeme všech zákonných možností, abychom dali tento náš odpor najevo, otevřeme divadla svobodnému dialogu svobodných lidí,“ uvedla Asociace profesionálních divadel a Herecká asociace v prohlášení, které dnes zaslaly ČTK.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Divadelníci soudí, že pokud Zeman společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou a šéfy obou parlamentních komor Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem (všichni ČSSD) po setkání několika lidoveckých politiků s dalajlámou ujistili Čínu o loajalitě Česka a „zbaběle podlehli výhrůžkám diplomatickým“, nelze se spoléhat na to, že budou schopni řídit zemi v časech mnohem složitějších. „Selhali jste ve své ústavní povinnosti bránit své občany před nátlakem cizí moci. My nejsme kolonií Číny! Ani rukojmími nezodpovědných zbabělců,“ uvedli představitelé herců a divadel z Prahy, Brna, Hradce Králové, Pardubic či Liberce.

Nejste majiteli této země

Vrcholní politici podle nich výměnou údajných obchodních výhod za suverenitu a hrdé sebevědomí země hluboce urazili své spoluobčany. „Ponížit nás nemůžete, když se sami umíte ponižovat. Nemáte však právo činit z nás vazalskou zemi, společnost lokajskou, ustrašenou a nesamostatnou. Nejste majiteli této země, pouze jejími dočasnými správci,“ uvádí se v dokumentu.

Nynější aféru kolem vyznamenání odstartovalo vyjádření ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), podle něhož mu Zeman řekl, že jeho strýce Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlámou. Herman se s dalajlámou setkal minulý týden, Brady se na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) ke spolupodpisu neobjevil. Hrad tvrdí, že osmaosmdesátiletý muž na seznamu vyznamenaných nikdy nebyl, Brady naopak tvrdí, že mu udělení ocenění Hrad telefonicky oznámil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…