Umělec Klus: Zemanovi fanoušci mi přáli smrt. Násilí se může přesunout do ulic

15.11.2020 9:19

Tomáš Klus má strach, že se nenávist z internetu může přesunout do ulic. Chybí k tomu jen malý krok. V rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas popsal, jaký je to krok. Prozradil také, co zažíval, když se pokoušel diskutovat s příznivci Miloše Zemana.

Umělec Klus: Zemanovi fanoušci mi přáli smrt. Násilí se může přesunout do ulic
Foto: Repro Facebook
Popisek: Zpěvák Tomáš Klus hovoří o uprchlících v řeckých táborech
reklama

Zpěvák Tomáš Klus v rozhovoru pro Český rozhlas konstatoval, že považuje

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 12967 lidí
za svou občanskou povinnost vyjadřovat se k veřejnému dění a účastnit se veřejných akcí, na kterých dá najevo, že s dnešním vývojem v České republice nesouhlasí. Proto se objevil třeba na demonstraci kampaně Milion chvilek pro demokracii.

Současně s tím však považuje za svou povinnost také spojovat českou společnost a mluvit s lidmi z druhé strany barikády, v tomto případě s voliči Miloše Zemana a Andreje Babiše (ANO). Ve svém okolí prý nezná nikoho, kdo by prezidenta Zemana volil, ale vedl rozhovor na dálku po e-mailu s některými stoupenci Miloše Zemana. Někteří z nich napřed zpěvákovi popřáli smrt, ale pak s ním normálně diskutovali.

„Já jsem opravdu vydal prohlášení, že bych si chtěl s někým takovým promluvit a moje e-mailová schránka i sociální sítě byly zaplaveny vzkazy typu, kde a jakým způsobem bych měl zemřít. Úvodní věta bývala, já vás zabiju a pak si popovídáme. A já jsem jim opravdu poctivě odepisoval a musím říct, že velké procento z těch lidí se mi pak omluvilo. Oni mi prostě psali, ‚je toho na mě moc a vy jste mi posloužil jako ventil‘,“ prozradil Klus.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Bude-li třeba, Klus prý klidně bude mostem, po kterém mohou druzí šlapat, když k sobě budou hledat cestu.

„Po lidech, kteří staví most, se střílí z obou stran a ten příkop už je plnej různých mrtvol. A já tam budu klidně ležet taky, protože to, že si lidé uvědomí, že politika je nedílnou součástí našich životů, je to silnice, po které jezdíme, je to cena chleba. To všechno je politika, a my pokud nebudeme se o to zajímat a nebudeme se bavit o tom, jak to chceme, to je problém. Já mám strach z násilí, já mám strach, že se zase začneme rvát,“ upozornil Klus.

Tím, že vystupuje veřejně k politickým otázkám, se Klus liší od řady svých kolegů, kteří chtějí lidi především pobavit, ale k veřejnému dění se nevyjadřují a podle Kluse to není dobře, protože nenávistné projevy je podle jeho názoru třeba tlumit. Má totiž obavy, že přenést nenávist, která se šíří po sítích, přímo do ulic, není zas tak těžké.

„K přesunu násilí ze sítí do ulic je jen malý krok. Jmenuje se hlad a krize,“ varoval Tomáš Klus v rozhovoru. Varovný příklad viděl na Balkáně 90. let, kde kolem sebe napřed lidé chodili naštvaní a pak přišel hlad a najednou se sousedi věšeli na ploty.

V životě považuje za důležité hledání pravdy, protože pravda je v poslední době hodně rozmazaná. A tato pravda se často nalézá v diskusi s oponenty. „Setkání s nepřítelem je pro mě lekce pokory,“ uvedl doslova Klus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…