Umí počítat, to se mu nevyplatilo. Fridrichová a Železný vystartovali po Zdechovském

08.01.2020 13:11

Sdělovat, kolik znáte ve své straně homosexuálů, se zřejmě nevyplácí. Po rozhovoru s Aktuálně.cz se o tom přesvědčil europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Volal v něm po změně přístupu k homosexuálům, chtěl, aby byli ze strany vyhoštěni ti, kdo prohlašují homosexuály za nemocné. A také řekl, že v širším vedení strany napočítal 22 gayů a leseb. Právě kvůli tomuto výroku do europoslance začala rýpat např. Nora Fridrichová, poslanec STAN Gazdík nebo moderátor Jakub Železný.

Umí počítat, to se mu nevyplatilo. Fridrichová a Železný vystartovali po Zdechovském
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL
reklama

Na Aktuálně.cz proběhl rozhovor s europoslancem KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Mluvil v něm o svých šancích získat křeslo předsedy strany, o tom, že není třeba neustále se vymezovat proti Andreji Babišovi nebo prezidentovi, či o tom, zda má Česko přijímat nedoprovázené děti z Řecka.

Anketa

Kdyby Milion chvilek uspořádal akci kousek od vašeho domu, co byste udělali?

hlasovalo: 29444 lidí

A také o sexuálních menšinách. Reportér uvedl, že Zdechovský je pro změnu přístupu k nim. Což europoslanec potvrdil: „V KDU-ČSL musíme obecně změnit přístup k homosexuální menšině. Musíme přestat dávat tyto lidi na okraj společnosti a musíme eliminovat členy, kteří o nich říkají, že jsou například nemocní.“

Reportér to pak konfrontoval s jeho postojem, že nechce sňatky homosexuálů a aby homosexuálové vychovávali děti. „Ano, nechci. Tohle nejsou věci, které by stát měl nějak řešit. Neměli bychom nikomu lézt do postele a kontrolovat, jestli má v posteli chlapa, nebo ženskou. Musíme mezi naše voliče přitáhnout konzervativní gaye a lesby mimo jiné tím, že se vůči nim nebudeme vymezovat. Napočítal jsem, že v KDU-ČSL máme přes 22 gayů a leseb ve středně vrcholové politice, ať jde o městskou, či krajskou politiku. Řada gayů a leseb jsou také naši voliči. Není správné například neustále omílat kritiku pochodu Prague Pride, když jde o akci jen určité minoritní skupinky,“ prohlásil Zdechovský. Reportér se pak ptal, jak došel zrovna k číslu 22. „Tak vím, kdo je gay nebo lesba v KDU-ČSL,“ nespecifikoval podrobně europoslanec.

Ovšem reportér nehodlal téma jen tak opustit a ptal se, zda si tedy dělal nějaký seznam. „Ne. Když jsem si procházel věci k této problematice, tak jsem si s tím spojoval i jména některých našich starostů či radních. Žádný seznam jsem nedělal,“ popřel něco takového Tomáš Zdechovský.

Právě toto vyjádření o homosexualitě vzbudilo pozornost. Všiml si ho jak server iDNES, tak Deník N. Ten se poslance také ptal, jak k číslu dospěl. „Nevím, co je na tom skandálního. Já ty lidi znám, znám jejich partnery, řeším jejich problémy. A nevidím na tom nic špatného. Opakovaně jsem říkal, že můj mediální poradce je gay, můj vizážista je gay, můj holič je gay. Všichni mi to řekli a nevidím žádný důvod pro skandalizaci,“ reagoval Zdechovský.

Podle jeho slov je škoda, že všichni novináři jsou překvapení, že v KDU-ČSL jsou gayové a lesby. „Pořád o nás píšete jako o homofobech, ale to vůbec není pravda. Tak jako není pravda, že se chtějí všichni gayové a lesby ženit nebo mít děti,“ doplnil s tím, že gayů a leseb je ve straně „daleko více“ než zmíněných 22.

Odcházející předseda Marek Výborný řekl, že Zdechovského slova mu přijdou jako „politický bizár“ a také popřel, že by ve straně vedli statistiku podle sexuální orientace nebo i podle jiných charakteristik. Jan Bartošek, taktéž kandidát na předsedu strany, dodal, že jemu je jedno, jakou má kdo sexuální orientaci a přidal vtip o rasismu v Sovětském svazu.

Na Twitteru europoslancova slova propírala moderátorka 168 hodin Nora Fridrichová: „Ten homosexualismus dneska vleze všude. Tadyhle kandidát na předsedu Zdechovský je mu na stopě dokonce v řadách KDU-ČSL, amen!“

Ozvala se také, mnohem smířlivěji, publicistka Lucie Sulovská: „Sexuální pocity nebo víra ve vyšší moc nejsou samy o sobě politické, mohou být pouze tak či onak politizované. To se podle mě snažil sdělit Zdechovský, byť si vybral poněkud klopotnou formu.“

Moderátor Jakub Železný se také ozval. S vtipem, který už v Deníku N použil Jan Bartošek. „Přijede za perestrojky moskevská filharmonie do New Yorku. Její šéfdirigent se chlubí americkému kolegovi: Já mám v orchestru 5 Židů! Schválně, kolik ty? Newyorský šéf se rozpačitě zamyslí: Židů? To fakt nevím...“ Zdechovský mu doporučil, aby si rozhovor přečetl.

„Gayů a leseb je podle Tomáše Zdechovského v KDU-ČSL ‚daleko více‘ než 22. Tomáš Zdechovský je jen jeden,“ poznamenal komentátor Práva Alexandr Mitrofanov.

Bývalý moderátor Rádia Wave Filip Titlbach měl k europoslancovu vyjádření jediné slovo: „Neuvěřitelný“.

Komentář přidal také místopředseda STAN Petr Gazdík. „Pirátská strana hlasuje o rozpuštění, Tomáš Zdechovský počítá homosexuály, Donaldu Trumpovi hráblo úplně. To nám ten rok hezky začal,“ pravil a i jemu Zdechovský doporučil, aby si rozhovor přečetl, než začne „hejtovat“. Kopl si, že mu Gazdík začíná připomínat Kalouska.

Na internetu už také začaly pršet vtipy, například že jeden Zdechovský je jednotka homodetekce nebo že není potřeba kupovat radary z Izraele, když má Česká republika Zdechovského.

Fotogalerie: - KDU-ČSL k politické situaci

Tisková konference po jednání celostátního výboru ...
Tisková konference po jednání celostátního výboru ...
Tiskovina KDU-ČSL
Jan Bartošek a Petr Šilar
Tisková konference po jednání celostátního výboru ...
Marek Výborný (KDU-ČSL)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

22:21 V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

Česko není aktuálně jedinou zemí, která se potýká s hrozbou kolapsu zdravotnického systému v důsledk…