Únik nahrávek BIS je neuvěřitelné selhání, říká Bém. Žádá Nečase o vyšetření

21.03.2012 16:36 | Zprávy

Někdejší pražský primátor a nynější poslanec ODS Pavel Bém žádá vyšetření případného úniku odposlechů pořízených Bezpečnostní informační službou (BIS) do soukromé bezpečnostní agentury. Bém to dnes uvedl v prohlášení pro média. Odmítl zároveň závěry deníku Mladá fronta Dnes (MfD), který na případ upozornil, o vlivu lobbisty Romana Janouška na řízení českého hlavního města.

Únik nahrávek BIS je neuvěřitelné selhání, říká Bém. Žádá Nečase o vyšetření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bém

Deník MfD napsal, že má k dispozici odposlechy telefonátů z části roku 2007 mezi tehdejším primátorem Bémem a lobbistou Janouškem. Podle listu záznamy v roce 2009 získala agentura ABL, spojená s nynějším šéfem poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných Vítem Bártou. BIS odmítla, že by materiály unikly od ní. Odposlechy podle deníku ukazují, že Janoušek spolurozhodoval o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice města.

Bém v dnešním prohlášení jednoznačně nepotvrdil ani nevyvrátil autentičnost nahraných rozhovorů, připustil i možnost, že se jedná o falzum.

Bezprecedentní selhání

Pokud by podle něj byly záznamy autentické a pořízené legálně, byl by jejich následný únik do soukromých rukou "neuvěřitelným a bezprecedentním selháním" BIS, poškozením jejího dobrého jména, porušením několika zákonů a absencí fungování hned několika kontrolních nástrojů.

Proto se Bém obrátil na premiéra Petra Nečase (ODS), ministra vnitra Jana Kubiceho, šéfa sněmovní komise pro kontrolu služeb Richarda Dolejše (ČSSD) a ředitele BIS Jiřího Langa, aby údajné úniky odposlechů prošetřili.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: aš, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Bydlení

Jedna věc je mít peníze na bydlení, což také úplně nechápu, jak přesně chcete změnit a druhá, aby bylo bydlení k sehnání. To hodláte řešit jak? Protože i když se třeba teď začne stavět, tak to nepokryje poptávku, hlavně, když se soustředí jen na vybrané lokality.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šmejde.“ „Proč jsi to podepsal?“ Fiala zveřejnil VIDEO. A je zle

20:51 „Šmejde.“ „Proč jsi to podepsal?“ Fiala zveřejnil VIDEO. A je zle

„Děláme vše pro to, aby emisní povolenky druhého typu nezdražily lidem život," slibuje premiér Petr …