Únik policejních informací do Respektu? Kolem Lipovské to vře. „Špína, sprostota, neurvalost,“ vypálilo z Hradu

13. 4. 2021 15:52

Ekonomka a radní ČT Hana Lipovská přišla minulý týden na jednání Rady ČT v doprovodu ochranky. Podle svých slov se bála ředitele České televize Petra Dvořáka. Téma pro server Respekt.cz a Ivanu Svobodovou, která se tím zabývala. „Hnusná mediální a politická štvanice na Hanu Lipovskou nám v reálném čase ukazuje, jak bude fungovat nová progresivní totalita,“ ozval se k tomu hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Únik policejních informací do Respektu? Kolem Lipovské to vře. „Špína, sprostota, neurvalost,“ vypálilo z Hradu
Foto: Repro XTV
Popisek: Ekonomka a analytička Hana Lipovská
reklama

Radní Hanu Lipovskou doprovázeli policisté z pražské kriminálky minulou středu, a to na jednání Rady ČT na Kavčích horách. Po celou dobu jednání na ni čekali a následně ji doprovodili i domů. Policie podle svých slov plnila úkoly dle zákona, které souvisely s potenciálním ohrožením života a zdraví konkrétní fyzické osoby. 

Proč měla Lipovská policejní ochranu, nejprve sdělit nechtěla, jen podotkla, že někteří z radních se potýkají poslední dobou s výhrůžkami. Respekt následně získal důvěryhodné svědectví, které popisuje, proč měla radní Lipovská přidělenu policejní ochranu, jak k tomu došlo a kdo jsou odborníci, kteří ji k ohlášení vyzvali, jak uvedla.

Podle jejích slov, která nadiktovala do protokolu, měla obavu z jednání právě konajícího se 7. dubna, kdy chtěla přednést zásadní zjištění a obávala se osoby generálního ředitele Petra Dvořáka a podnikatelského prostředí, v němž se pohybuje. 

„Jako podpůrný argument pro ohrožení svého života sdělila Hana Lipovská do protokolu informaci o přátelských varováních, kterých se jí dostalo od dvou soukromých osob. Jeden člověk jí poradil, ať si v metru raději nestoupá blízko kolejí, a druhý, ať si dává pozor na auta, aby ji nějaké nesrazilo,“ píše Respekt. Zároveň uvádí, že Lipovská se na policii obrátila na základě rad poslanců Antonína Staňka a Radka Kotena.

Podle informací Respektu neměla policie čas všechno, co jí radní Lipovská nadiktovala, do druhého dne prověřit, i proto poskytla radní krátkodobou ochranu. V následujících dnech však ochrana radní Lipovské podle všeho skončila. 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se dnes nechal slyšet, že ochranku a situaci kolem radní Lipovské nechá prověřit Generální inspekcí bezpečnostních sborů. „Obrátím se na GIBS se žádostí, aby prověřila postup pražské policie ve věci paní Lipovské. Jsem přesvědčen, že šetření ukáže, že policie nijak nepochybila,“ poznamenal.

Obrátím se na GIBS se žádostí, aby prověřila postup pražské policie ve věci paní Lipovské. Jsem přesvědčen, že šetření ukáže, že policie nijak nepochybila.

— Jan Hamáček (@jhamacek) April 13, 2021

„Doporučuji se podívat na účet https://twitter.com/HLipovska. Paní radní se tehdy nebála provokovat s paní Bobošíkovou dokonce ani na demonstraci proti ní samé přímo před televizí,“ poznamenal moderátor České televize František Lutonský v reakci na slova ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Doporučuji se podívat na účet https://t.co/JwvkC2oaEH. Paní radní se tehdy nebála provokovat s paní Bobošíkovou dokonce ani na demonstraci proti ní samé přímo před televizí. https://t.co/aSaCCI39Ju

— František Lutonský (@FLutonsky) April 13, 2021

O demonstraci jsme psali zde:

„Nikdo netvrdí, Jane Hamáčku, že se policie dopustila přestupku či trestného činu, aby to musela šetřit GIBS. Že se však chová nehospodárně a s neúctou k penězům daňových poplatníků, o tom zjevně není pochyb. Těžko jí vyčítat: Jaké ministerstvo, taková policie,“ reagoval také exposlanec za TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Hnusná mediální a politická štvanice na Hanu Lipovskou nám v reálném čase ukazuje, jak bude fungovat nová progresivní totalita. Špína, sprostota, neurvalost, krutost a licoměrnost budou vydávány za ctnosti,“ poznamenal k celé kauze také mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Hnusná mediální a politická štvanice na Hanu Lipovskou nám v reálném čase ukazuje, jak bude fungovat nová progresivní totalita.

Špína, sprostota, neurvalost, krutost a licoměrnost budou vydávány za ctnosti.

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 13, 2021

Sama Lipovská se již vyjádřila k tomu, zda bude nějak reagovat na zjištění časopisu Respekt ohledně jejího strachu z generálního ředitele Petra Dvořáka či podnikatelských kruhů kolem něj. A vysvětlila jí policie, proč jí už dále neposkytuje ochranu?

„...nelze [se] vyhnout dnešní el. verzi časopisu Respekt ... co říkáte na jeho zjištění. Je pravda, že jste cítila obavy z následujícího jednání rady konkrétně ze strany P. Dvořáka či podnik. kruhů kolem něj? Zažila jste nějaké konkrétní tlaky či kroky z této strany nebo obavy vycházely konkrétně z něčeho jiného? Případně vysvětlila vám policie, proč už vám dále neposkytuje ochranu? Zaznívá totiž kritika, že ta ochrana působila poněkud demonstrativně, účelně pro jednání rady,“ cituje Lipovská dotaz serveru Echo24.cz, který jí byl zaslán.

„Nebudu mediálně reagovat na směsici ‚informací‘, nepravd, polopravd a výslovných lží časopisu Respekt. Předpokládám ale, že reagovat budou odpovědné osoby na to, že Respekt nepřímo, a věřím, že nepravdivě, naznačuje únik informací z protokolů Policie ČR. O formě a rozsahu ochrany mé osoby ze strany Policie ČR nemohu hovořit – jednak z důvodu mé bezpečnosti, jednak z důvodu podepsané mlčenlivosti,“ odvětila Lipovská.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

15:50 Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

Tuzemská média mi připadají, jako bychom zůstali v socialismu. Jen diktát Sovětského svazu nahradil …