Unikl covid vědcům v USA? Hvězdný profesor už nemlčí. Je zle

6.7.2022 12:35 odp.

Významný americký ekonom Jeffrey Sachs, vedoucí ústavu na Columbijské univerzitě, se v rozhovoru pro íránský deník Tehran Times velmi nečekaně vyjádřil o možném původu viru způsobujícího covid.

Unikl covid vědcům v USA? Hvězdný profesor už nemlčí. Je zle
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Zdravotníci z Karlovarska

Profesor Jeffrey Sachs je ekonom a v tomto oboru je považován na „zázračné dítě“, které získalo profesuru na Harvardu ve 29 letech. Renomé si získal v osmdesátých letech jako poradce vlády Bolívie, kde jeho plán dokázal během roku srazit inflaci z 20.000 % na 11 %. Později radil s krocením vysoké inflace v Polsku, v Rusku nebo v afrických zemích.

O covid se vědecky zajímá nejen jako ekonom, ale i jako předseda expertní komise pro covid v prestižním lékařském časopise The Lancet.

„Americká vláda sponzorovala spoustu nebezpečných genetických manipulací s viry podobnými SARS a upřímně – doposud neodhalila povahu této práce,“ řekl otevřeně Sachs. Podle něj se množí znepokojivé signály, podle kterých mohl i covidový virus vzniknout při podobném výzkumu.

Kdo je přesně Jeffrey Sachs? ZDE

Laboratorní původ viru

„Existuje dostatek důkazů, vedoucích mě k názoru, že bychom se o to měli zajímat,“ dodal profesor Sachs v rozhovoru. Důkazem jsou pro něj především veřejně dostupná prohlášení amerických vědců, hovořících o takové laboratorní virové manipulaci, jejímž výsledkem by mohl být právě covidový virus.

Díky svému působení v komisi uznávaného lékařského periodika má Sachs přístup i k řadě odborných pohledů, na jejichž základě se kloní k tomu, že vznik viru není důsledkem přirozených mutací, ale spíše biotechnologické nehody.

„Existují dvě hypotézy vzniku: Přirozené šíření (jako u MERS), nebo laboratorní výtvor. Obojí je možné,“ říká v rozhovoru.

Redaktor namítl, že pokud se přistoupí na teorii o „laboratorním původu“ viru, tak Američané ukazují spíše na čínské laboratoře. „Ano, USA se pokusily obvinit Čínu. Ale spíše by měli spolupracovat s WHO na tom, aby se zjistila pravda,“ myslí si profesor Sachs.

Na druhou stranu ale nevěří, že by covid byl produktem dopředu promyšlené přípravy biologické války. „Pravděpodobnější je, že to uniklo omylem z výzkumu léků nebo vakcín,“ myslí si.

Hovoří totiž i o tom, že USA pandemii absolutně nezvládly. Prezident Trump podle něj přistupoval k problému zcela nezodpovědně, Joe Biden to moc nevylepšil.

„Je pravděpodobné, že Covid s námi bude ještě dlouho, možná s novými vážnými vlnami. Pandemie stále není blízko u konce,“ obává se profesor z Columbie.

Covid je podle něj ale především výzvou, aby se případná nehoda už nikdy nemohla opakovat. „Takový druh laboratorního výzkumu musí být zveřejněn, a řádně regulován. A výzkum biologických zbraní by se měl zastavit úplně. Potřebujeme globální spolupráci, abychom toho dosáhli,“ vyzývá.

Předseda ruské Dumy: Washington musí nést odpovědnost

Sachsův rozhovor pro íránský deník, který si profesor dal i na svůj web, vyvolal ohlas i jinde ve světě. Povšiml si ho třeba Vjačeslav Volodin, předseda ruské Dumy. „Americký vědec, vedoucí komise ke covidu-19, obvinil USA z šíření pandemického koronaviru,“ hlásil na svém účtě na síti Telegram.

A připojil poznámku, že prezident Biden dnes mlčí, protože se obává, že se svět dozví pravdu. „Miliony nemocných a mrtvých, celosvětová hospodářská krize, to všechno jsou důsledky covidu, za které Washington musí nést odpovědnost,“ burcuje předseda parlamentu Ruské federace.

Takže požaduje, aby USA zastavily veškerý svůj biologický výzkum a vyzývá všechny postižené státy, ať se o náhradu škody obrátí do Washingtonu.

V Británii si jeho slov povšiml web deníku Daily Mail, který je relativizoval poznámkou, že profesor Sachs je některými svými kritiky přezdíván jako „čínský propagandista“, protože propaguje spolupráci USA s Čínou a dokonce měl zpochybňovat čínskou genocidu Ujgurů.

Jinak západní mainstreamová média o Sachsových slovech mlčí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Jste ještě vrchním velitelem branné moci?

Předseda vlády tvrdí, že jsme ve válce, ministryně obrany chřestí zbraněmi, ministr financí zavádí válečnou daň a Vy nic? Nebo se jedná o šíření poplašné zprávy, či dokonce o sabotáž!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do týdne pád ceny elektřiny. Benzín? Za den. V TV útok na Fialu, jaký zatím nebyl

10:41 Do týdne pád ceny elektřiny. Benzín? Za den. V TV útok na Fialu, jaký zatím nebyl

Cena elektřiny na lipské burze v úterý poprvé překonala 500 euro za megawatthodinu. Televize CNN Pri…