Univerzita Husa, Masaryka a Patočky nemůže spolupracovat s Home Creditem, řádili studenti. Firmě došla trpělivost a smlouvu vypověděla

10.10.2019 14:53

Řada akademiků a studentů Univerzity Karlovy je nespokojena s tím, že nejstarší česká univerzita uzavřela strategické partnerství se společností Home Credit Petra Kellnera. Pirátský zastupitel na Praze 5 Adam Rut přišel s iniciativou, že se zájemci mohou složit na chod univerzity, a pokud mezi sebou vyberou milion a půl, smlouva s Home Creditem bude moct být zrušena.

Univerzita Husa, Masaryka a Patočky nemůže spolupracovat s Home Creditem, řádili studenti. Firmě došla trpělivost a smlouvu vypověděla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přísaha na žezlo Univerzity Karlovy

V rámci akce „1 500 000 pro Karlovku!“ založil Rut účet u Fio banky, kam lze poslat příspěvek. „Když tam do 17. listopadu bude aspoň půl milionu, budeme jednat s UK o tom, že jí peníze dáme, když od smlouvy s Home Creditem odstoupí. Prosím, sdílejte to, ať se o tom lidé dozvědí!“ napsal zastupitel na sociální síti Facebook.

Pro server iDNES.cz dodal, že Univerzita Karlova je natolik stará a ctihodná instituce, že si může sama vybrat, jakého partnera si zvolí. A může si zvolit partnera lepšího. Zvlášť, když v minulosti na její půdě působili takoví velikáni jako Mistr Jan Hus, T. G. Masaryk, Jan Patočka a další.

Na účtu se mimo peněz objevují také vzkazy studentů dalších univerzit, kteří chtějí snahu nespokojenců z Karlovy univerzity podpořit. „UJEP (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem) zachraňuje pověst UK,“ stojí v jedné ze zpráv od příjemce. „Pozdrav z MUNI (Masarykova univerzita, pozn. red.). Jsme s Vámi,“ stojí v jiném.

Vedle pirátského zastupitele si kupříkladu i historik Michal Stehlík z Filozofické fakulty UK myslí, že spolupráce UK s Home Creditem je minimálně problematická.

Není to o tom, že by ta smlouva byla zlá sama o sobě, ale jednak to akademická obec měla vědět a jednak je, použil bych to slovo, morální otázkou, zda se jméno Univerzity Karlovy má spojovat s firmami, které pracují s nebankovními půjčkami,“ upozornil Stehlík v rozhovoru pro DVTV.

Podle informací ČTK Home Credit nakonec po vlně kritiky sám od smlouvy odstoupil.

Nechceme být nadále vtahováni do iracionálních debat o smyslu naší spolupráce, které oba subjekty poškozují ještě předtím, než spolupráce byla vůbec zahájena,“ napsal ČTK mluvčí Home Creditu Milan Tománek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…