Únor 1948 připomenou pietní akce a demonstrace za svobodu na Václavském náměstí

25.02.2018 6:05

Na řadě míst Česka si dnes lidé připomenou 70. výročí komunistického převratu z roku 1948. V důsledku takzvaného Vítězného února se moci v Československu ujal totalitní režim s vládou jediné strany. Kulaté výročí připomenou mimo jiné demonstrace na Václavském náměstí nebo mše za kněze Josefa Toufara, který byl jednou z obětí komunistického režimu, připomněla ČTK.

Únor 1948 připomenou pietní akce a demonstrace za svobodu na Václavském náměstí
Foto: milice.cz
Popisek: Odznak KSČ
reklama

Večer předá ministr kultury Ilja Šmíd resortní ocenění perzekvovaným umělcům.

Už dnes dopoledne zavzpomínají na 70 let staré události účastníci pietního aktu v pražské Nerudově ulici. Připomenou si policií brutálně rozehnaný pochod studentů, kteří šli 25. února 1948 na Pražský hrad podpořit prezidenta Edvarda Beneše, aby neustupoval požadavkům komunistů. Z Nerudovy ulice se účastníci připomínkové akce přesunou na Hradčanské náměstí, kde položí věnce k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Obě akce se konají v rámci festivalu proti totalitě Mene Tekel. Jeho součástí bude i večerní udílení cen Dáma české kultury a Rytíř české kultury. Ocenění obdrží tvůrci, jejichž umělecká cesta byla násilně přerušena totalitní mocí, či byli kvůli svým nezlomným mravním postojům perzekvováni i zbavováni občanských práv a svobod v totalitních režimech.

Na odpoledne je na Václavské náměstí svolána demonstrace za svobodu, demokracii a svobodné podnikání. Akci pořádají zástupci občanských iniciativ, podnikatelských sdružení, některých politických stran a Konfederace politických vězňů.

Události takzvaného Vítězného února dnes kromě Prahy připomenou také akce v Brně či v Liberci. V Číhošti na Havlíčkobrodsku se bude sloužit mše za kněze Toufara umučeného v roce 1950 komunistickou tajnou policií.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Máme tu místo! Němci vyšli do ulic, chtějí víc uprchlíků

17:31 Máme tu místo! Němci vyšli do ulic, chtějí víc uprchlíků

V Německu se demonstruje. Tisíce lidí vyšly do ulic Berlína a dalších měst. Cílem bylo zatlačit na E…