Upozadit Visegrád a přimknout se k Německu? Špatná politika české vlády! Ovčáček udeřil ze stránek Literárních novin

12.01.2017 21:10

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana se v rozhovoru pro server Literárních novin pořádně opřel do Evropské unie. Bruselští politici prý žijí ve vzdušném zámku totálně odtržení od stovek milionů svých občanů. Odtrženost elit od obyčejných lidí můžeme podle Ovčáčka pozorovat i v Česku. Česká vláda sídlící ve Strakově akademii nám však radí, abychom se k těmto odtrženým bruselským elitám přimkli, což je podle hradního mluvčího špatná strategie.

Upozadit Visegrád a přimknout se k Německu? Špatná politika české vlády! Ovčáček udeřil ze stránek Literárních novin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček
reklama

Česká republika je členem EU a NATO. Svého členství by měla využít ke hledání širší platformy pro vyřešení migrační krize. Právě migrační krize a islámský terorismus představují podle Ovčáčka největší výzvu jak pro NATO, tak pro EU. Klíčovou roli zde podle Ovčáčka hraje i Visegrádská čtyřka – Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Právě tyto země podle mluvčího prezidenta prosazovaly realistický pohled na migrační krizi. Volaly po důkladné ostraze hranic a vracení ekonomických migrantů do zemí jejich původu. Německo uplatňovalo zcela jiný přístup.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Je tudíž strašlivě důležitá Visegrádská čtyřka. Je velmi důležité, aby toto spojenectví bylo co nejjednotnější a nejpevnější a společně postupovalo v rámci EU. My dnes slýcháme od zastánců původní politiky, že bychom se měli přimknout spíše k Německu a upozadit Visegrádskou čtyřku. To je přesně ta špatná politika, která v dnešní době zaznívá ze Strakovy akademie. Pan prezident razí opačný postup, a dokonce takto veřejně hovořil vloni na setkání na slovenské ambasádě, kde měl projev ke Dni ústavy. Klíčem je tedy Visegrádská čtyřka. Musíme být jednotní. Nadějí je i změna postoje Polska po nástupu nového prezidenta a vlády. Musíme v tomto směru čelit tlakům vnitřním, jakým je eroze Visegrádské skupiny. Vnější tlak představuje postoj Německa a dalších zemí, jde-li o reformu EU. Ta bude iniciována z důvodů již řečených spíše ze střední Evropy. Nepřijde ze Západu,“ říká Ovčáček.

Pár slov padlo i k Centru proti terorismu a hybridním hrozbám pod ministerstvem vnitra Milana Chovance (ČSSD). Největší riziko tohoto centra tkví podle Ovčáčka v tom, že může pracovat na politickou objednávku, pod politickým tlakem. Nemluvě o tom, že přichází s křížkem po funuse. Prý je to stejné, jako když se po smrti Josifa Stalina stavěl na Letné obří pomník tohoto politika, zatímco v Sovětském svazu už se měnil politický kurz. Kormidlo se otáčí i dnes, a to díky zvolení Donalda Trumpa 45. prezidentem USA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka sbírá peníze proti Zemanovi. Bude soud. I vy můžete přispět

19:15 Šarapatka sbírá peníze proti Zemanovi. Bude soud. I vy můžete přispět

Radní České televize Zdeněk Šarapatka vytáhl do boje proti lžím prezidenta Miloše Zemana. Impulzem b…