Uprchlíci jsou pro část Němců dar z nebes, soudí diplomat Tomáš Kafka

23.09.2017 13:41

Diplomat a germanista Tomáš Kafka v rozhovoru pro Lidové noviny promluvil o předvolební situaci v Německu. Prozradil mimo jiné, že Němci jsou dnes v mnohem optimističtější náladě než Češi, a proto věří, že dokážou situaci zvládnout – i s milionem běženců na svém území.

Uprchlíci jsou pro část Němců dar z nebes, soudí diplomat Tomáš Kafka
Foto: Václav Fiala
Popisek: Autobus AfD
reklama

Čechům se přiměřeně dobře daří, ale mají obavy z budoucnosti.

„Protože my se na aktuální výzvy úplně necítíme. Máme obavu z budoucnosti a chceme reagovat opatrně. Dokážu si představit, že mnozí čeští politici mají o Němce větší obavy, než mají Němci sami o sebe. Kritika té ‚vítačské‘ kultury je polemikou pesimisty s optimistou. Není to čistě jen migrační téma, ale naladěnost společnosti. To, že téma migrace zvedá Alternativa pro Německo (AfD), zapadá do snahy této strany se profilovat. Je to politický konjunkturalismus. Ostatně Hans-Olaf Henkel, jeden ze zakladatelů AfD, prohlásil, že migrace byla dar z nebes, protože bez ní by skončili v propadlišti dějin,“ poznamenává Kafka o straně, která se před lety vyprofiovala na odporu proti Evropské unii a migrační téma postupem času přidala.

Otázkou ovšem je, jak dlouho tento optimismus Němcům vydrží. Podle Kafky rozhodně nevydrží věčně a až se vyčerpá, mohou Němci zjistit, že je toho na ně už moc. Merkelová je vzorem klidného politika, ale už dvakrát přistoupila k radikálním řešením, která Němce vyvedla z míry Poprvé, když se odklonila od jaderné energie, a podruhé, když rozhodla o přijetí milionu migrantů do Německa. Diplomat má za to, že třetí podobný šok by už Němci nevydrželi.

Merkelové prý nahrává nestabilita ve světě, v jejímž světle působí její vláda velmi klidně. Nebude však kancléřkou věčně a podle diplomata by se měla připravit na dobu, kdy už kancléřkou nebude. Jinak skončí jako 44. prezident USA Barack Obama. Ještě před rokem se zdálo, že se bez něj svět přestane točit, a kde je mu dnes konec. Teď se zdá, že Merkelová je nepostradatelná, ale není to pravda. Přijde den, kdy budou Němci chtít někoho, kdo nebude jen udržovat klid, ale kdo přinese nějakou novou vizi a dá Německu nějaký nový impulz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

20:44 Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

„Přišel mi dopis smrti od České televize,“ píše na své facebookovém profilu novinářka Barbora Koukal…