Uprchlíci raději zemřou, než by se vraceli, prozrazuje turecký starosta

11.02.2016 7:41

Je zima a počet uprchlíků měl podstatně zeslábnout. Jenže ve srovnání s čísly z loňského roku se příval uprchlíků zvýšil, a to hned desetkrát. Lidé jsou ochotni riskovat všechno, vlastní život nevyjímaje. Raději zemřou, než by se na nebezpečné cestě obrátili a vrátili se domů. To naznačuje, že EU bude muset přijmout k uprchlické krizi zásadní rozhodnutí. Spoléhat se na Turecko nestačí.

Uprchlíci raději zemřou, než by se vraceli, prozrazuje turecký starosta
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.
reklama

Dvacetiletá studentka Lea Wilmsen z Německa, se rozhodla, že přeruší studium na vysoké škole a pomůže uprchlíkům. Pracovala v Chorvatsku, v Řecku a podle čtvrtečních Lidových novin teď pomáhá v tureckém Cesme. Mladá žena prozrazuje, že běženci žijí v levných hotelech a čekají na příležitost na další cestu do Evropy, jednu noc se na cestu vydalo i 17 přeplněných člunů.

Slova mladé ženy potvrzuje i turecký politik: „Pokud jsou tito lidé připraveni zemřít při své cestě za nadějí, nikdo je nezastaví,“ konstatoval Aziz Kocaoglu, starosta nedalekého města Izmir, při setkání s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. Šéf české diplomacie k tomu dodal, že musíme přiložit ruku k dílu a pomoci rozbít sítě pašeráků. „Je nepřijatelné se smiřovat s tím, že dosahují mezi politiky, to je nesmysl. Je třeba být v tomto naprosto nekompromisní,“ dodal ministr.

Komentátor Zbyněk Petráček k tomu dodává, že EU na jedné straně tlačí Turecko k tomu, aby přijímalo další a další lidi prchající ze Sýrie před ruskými bombami, ale na druhé straně evropští politici chtějí, aby běženci v Turecku zůstávali. Oboje dohromady jde však jen těžko. Lídři EU by se proto měli probudit a učinit vlastní zásadní rozhodnutí, jak se dál chovat v uprchlické krizi. Spoléhat se na Turecko podle autora nestačí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

14:28 Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který v minulosti působil na postu velvyslance ve Spojených stát…