Uprchlíci v italském městě. Apokalyptický výjev, popisují situaci novináři

19.06.2015 13:51

Situaci stovek uprchlíků, kteří v italském příhraničním městě Ventimiglia čekají na možnost dostat se do Francie, mapuje dnešní Mladá fronta Dnes v obsáhlé reportáži. Reportéři zjistili, že běženci přespávají na místním nádraží, které kvůli tomu působí apokalypticky. „Běženci leží zachumláni všude okolo, na okrasných ostrůvcích s palmami i na nakládací rampě,“ popisuje list. Upozorňuje i na to, že běženci také přespávají na špičatých balvanech na mořském pobřeží. Italská policie ve snaze donutit uprchlíky k tomu, aby se stáhli zpět do italského vnitrozemí je totiž nenechá nocovat na trávnících.

Uprchlíci v italském městě. Apokalyptický výjev, popisují situaci novináři
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Osudy uprchlíků deník ilustruje na příkladu Shefarda, který pochází ze súdánského Darfúru, tedy z oblasti sužované občanskou válkou. „Sedm dní jsem cestoval do Libye, pak dva dny z Libye do Itálie a teď jsem sedm dní tady. Zkoušel jsem dvakrát přejít do Francie a dvakrát mě poslali zpátky,“ svěřil se redaktorům. Na otázku, jaké je profese, ale odpovědět neumí.

List poukazuje na to, že Ventimiglia leží jen pár kilometrů od jednoho z nejbohatších míst světa, miniaturního knížectví Monako. „Kolem uprchlíků u moře občas projede porsche nebo BMW s monackou značkou,“ podotýká list s tím, že jeden takový luxusní vůz přibrzdil, řidič stáhl okénko, trochu se vyklonil ven a rozhlédl. Aby vzápětí hned odjel. „Možná se chtěl zblízka podívat, jak vypadá chudoba,“ podotýká deník.

Na šest stovek uprchlíků přebývá v táboře, který na první pohled připomíná ležení českých bezdomovců pod pražským Barrandovským mostem.

Místní policie zatím nechává běžence v klidu. Před pár dny ale několik neukázněných migrantů odvezla do ohrazeného tábora pro běžence v nedalekém městě Savona.

Taktika místních pořádkových jednotek spočívá v tom, že pobyt běžencům jen znepříjemňují. Cílem je, aby sami odešli zpátky do italského vnitrozemí. „Proto podle místních musí spát na balvanech omývaných mořem, a ne na trávníku,“ píše list.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

21:16 Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

ParlamentníListy.cz mají k dispozici výsledky aktuálního šetření agentury Phoenix research k prezide…