Uprchlíci vyprávějí: V Řecku se nás snažili utopit. Byl jsem třiatřicetkrát zatčen

21.01.2016 20:55

Organizace Lékaři bez hranic přinesla na svých webových stránkách příběhy několika uprchlíků, které prý změní pohled Evropanů na běžence. Ti se pokoušejí spasit život útěkem před hrůzami války. Prozatím Evropané říkají, že už nemají další kapacity pro příjem běženců, jenže realita bude podle Lékařů bez hranic jiná.

Uprchlíci vyprávějí: V Řecku se nás snažili utopit. Byl jsem třiatřicetkrát zatčen
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

„Evropa se snažila ukázat, že kontinent je přelidněn rostoucí uprchlickou vlnou. Skutečný počet lidí na útěku dosáhl zhruba 0,02 % celkové populace Evropy,“ píše organizace hned na úvod. Na starý kontinent přitom přicházejí lidé z válečných oblastí, nebo ze zemí, kde zkrátka nevidí perspektivu lepšího života a jdou jinam, aby se pokusili zajistit lepší život alespoň pro své děti.

V Evropě ale mnohdy zažívají nemilá překvapení. Ačkoli z vlastního pohledu nic neprovedli, jsou zatýkáni. „Utekli jsme do Evropy kvůli bezpečí našich dětí. Aby jim nic nehrozilo a měly přístup ke vzdělání. Protože v Sýrii už nic není. Celé mé město bylo zničeno. Kdybych ale věděl, jak těžké je dostat se do Evropy, nikdy bych je na cestu nevyslal. Raději bych umřel v Sýrii, než procházel tímhle. Myslel jsem si, že se k nám budou lidé chovat dobře. Kvůli všem těm těžkostem po cestě to někteří z nás vzdali a vrátili se do Sýrie. Teď jsou mrtví. Já jsem byl 33krát zatčen. Byl jsem ve vězení v Řecku, Makedonii, Srbsku i Maďarsku. Proč? Nerozumím tomu. Nic jsem neudělal. Nic jsem neukradl, nikoho jsem nezabil. Utíkám před smrtí, ale nacházím jen smrt. Moje budoucnost je budoucnost mých dětí. Kdybych jen věděl, kde jsou…“ popsal svůj příběh Syřan, kterému se cestou ztratila žena a děti.

Celý článek najdete zde

Další Syřané prozradili, jaké hrůzy zažili na moři. Nasedli do přeplněného člunu v domnění, že jim po dosažení evropských břehů pomůžeme a zažili šok. Jeden z uprchlíků popsal situaci, při níž seděli na moři, když k nim přijela loď se třemi muži na palubě. Na rukávech měli řecké vlajky. Běženci doufali, že jim muži poskytnou pomoc, ale stalo se něco jiného. Popadli harpunu a gumový člun s ní propíchli. Bylo to prý to nejhorší, co další ze syrských běženců na cestě prožil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nemilosrdně zúčtoval s těmi, kteří šli proti němu ve volbách. Doporučil zahájit jednání s ANO. A všem připomněl zradu, kterou ve straně zažil

11:30 Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nemilosrdně zúčtoval s těmi, kteří šli proti němu ve volbách. Doporučil zahájit jednání s ANO. A všem připomněl zradu, kterou ve straně zažil

Hostem 40. sjezdu ČSSD byl prezident Miloš Zeman. Rozhodl se zúčtovat za prezidentskou volbu i zhodn…