Uprchlíci z Afghánistánu? Musíme se postarat, byla to naše válka, píše Petra Procházková

18.07.2021 18:53 | Komentář

Humanitární pracovnice a novinářka Petra Procházková se pro Seznam Zprávy rozepsala o tom, že se musíme postarat o afghánské uprchlíky, neboť to byla i naše válka.

Uprchlíci z Afghánistánu? Musíme se postarat, byla to naše válka, píše Petra Procházková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petra Procházková

„Afghánci nejsou žádní zbabělci, i když to teď tak může trochu vypadat, když utíkají před hordami vousatých Tálibů a odhazují zbraně, které jim dali Američané k tomu, aby se před nimi bránili. Ostuda – může si říct Evropan. Jenže Evropan nevidí do duší a srdcí Afghánců. Oni totiž nejsou moc dobří vojáci. Neumějí salutovat, neumějí moc pochodovat, zato ovládají úplně jiný druh boje,“ poznamenala Procházková s tím, že tito mladíci opouštějí pravidelné afghánské armády proto, aby chránili svoje rodiny. Ty jsou podle Procházkové pro ně důležitější než afghánský stát, jenž pro ně nikdy nic neudělal.

„Nedokáže jim zajistit stáří, nevyplácí důchody, nevyplácí žádné sociální dávky, a když onemocní, nezajistí jim zdravotní péči. Proto je pro Afghánce nejdůležitější na světě nikoliv stát, ale rodina, údolí, jeho obec,“ sdělila Procházková.

Podle jejích slov ve chvíli, kdy budou uprchlické tábory přetékat uprchlíky, dají se na pochod – a třeba i k nám. A podle jejích slov musíme těm nemocným, těžce deprivovaným, unaveným a otráveným lidem pomoci. „I proto, že jsme to my, kdo jsme do té války vstoupili, kdo jsme ji nedokázali vyhrát ani uzavřít smysluplné příměří. Jsme to my, kdo jsme válku o budoucnost Afghánistánu totálně prohráli,“ uzavřela.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic neřídili, nemají kvalifikaci! Paroubek srazil Fialovy ministry. Jméno po jménu

22:55 Nic neřídili, nemají kvalifikaci! Paroubek srazil Fialovy ministry. Jméno po jménu

Expremiér Jiří Paroubek se ve svém komentáři pro server VašeVěc.cz vyjádřil k nové vládě premiéra Pe…