Uprchlíci z Afghánistánu? Musíme se postarat, byla to naše válka, píše Petra Procházková

18.07.2021 18:53 | Komentář
autor: vef

Humanitární pracovnice a novinářka Petra Procházková se pro Seznam Zprávy rozepsala o tom, že se musíme postarat o afghánské uprchlíky, neboť to byla i naše válka.

Uprchlíci z Afghánistánu? Musíme se postarat, byla to naše válka, píše Petra Procházková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petra Procházková

„Afghánci nejsou žádní zbabělci, i když to teď tak může trochu vypadat, když utíkají před hordami vousatých Tálibů a odhazují zbraně, které jim dali Američané k tomu, aby se před nimi bránili. Ostuda – může si říct Evropan. Jenže Evropan nevidí do duší a srdcí Afghánců. Oni totiž nejsou moc dobří vojáci. Neumějí salutovat, neumějí moc pochodovat, zato ovládají úplně jiný druh boje,“ poznamenala Procházková s tím, že tito mladíci opouštějí pravidelné afghánské armády proto, aby chránili svoje rodiny. Ty jsou podle Procházkové pro ně důležitější než afghánský stát, jenž pro ně nikdy nic neudělal.

„Nedokáže jim zajistit stáří, nevyplácí důchody, nevyplácí žádné sociální dávky, a když onemocní, nezajistí jim zdravotní péči. Proto je pro Afghánce nejdůležitější na světě nikoliv stát, ale rodina, údolí, jeho obec,“ sdělila Procházková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Zajímáte si o problémy jiných skupin než mladých?

Co jste udělala třeba pro starší ročníky? Já mladým přeji jen to dobré, ale přijde mi, že se politici víc zajímají poslední době jen o ně, jako kdyby tu starší nebyli nebo nebyli důležití.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…