Uprchlíci z lodi Diciotti jsou v Itálii. Ministra Salviniho kvůli nim vyšetřuje prokuratura

26.08.2018 8:17

Italský ministr vnitra Matteo Salvini před několika dny oznámil, že Itálie nepustí na své území jediného uprchlíka z lodi Diciotti, dokud se státy EU nedohodnou, jak si 150 lidí přerozdělí. Irsko oznámilo, že je ochotno přijmout 20 až 25 migrantů. Dalších 20 přijme Albánie. O ostatní se přihlásila katolická církev. Italského daňového poplatníka to podle Salviniho nebude stát ani korunu. Ministr má však jiný problém. Kvůli tomu, jak se k běžencům na lodi Diciotti choval, ho vyšetřuje státní zastupitelství.

Uprchlíci z lodi Diciotti jsou v Itálii. Ministra Salviniho kvůli nim vyšetřuje prokuratura
Foto: Salvini
Popisek: Italský ministr vnitra Matteo Salvini před davem podporovatelů
reklama

Podle informací agentury Reuters se všech 150 běženců z lodi Diciotti dostalo na italskou půdu. Ministr vnitra Matteo Salvini, který odmítal uprchlíky pocházející převážně z africké Eritreje pustit z lodi, ustoupil. Stalo se tak poté, co Irsko přislíbilo, že se postará o 20 až 25 běženců z lodi a Albánie coby nejchudší evropský stát svolila přijmout 20 běženců. O ostatní se postará katolická církev.

„Církev otevřela své srdce a svou peněženku," poznamenal k tomu šéf Ligy Salvini s tím, že italského daňového poplatníka nebudou běženci z lodi Diciotti stát ani cent.

On sám však ještě může mít problémy. Politici ostatních členských států EU si totiž položili otázku, zda je náhodou Salvini nevydírá, když hlásá do světa, že nepustí běžence na pevnou zem, dokud mu státy EU neustoupí. Italští politici dlouhodobě volají po tom, aby EU přijala nějaký mechanismus, podle něhož by bylo možné migranty připlouvající do Itálie přerozdělit ostatním státům.

O italského ministra vnitra se navíc začal zajímat sicilský státní zástupce Luigi Patronaggio. Vyšetřuje člena vlády kvůli údajnému nezákonnému zadržování osob a zneužití pravomoci úřední osoby. Salvini však postup státního zástupce považuje za nesmyslný a dokonce hanebný. „Jsem vyšetřován kvůli tomu, že bráním práva Italů. Je to hanebné," prohlásil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

16:40 Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od zavedení digitální daně slibovala další zdroj příjmů na financování…