Uprchlickou krizi nevyřeší kulometná hnízda, varuje komunista Skála

19.09.2016 23:07

Německo má za sebou další zemské volby. Německá kancléřka Angela Merkelová má podle novinářů za sebou další volební debakl – tentokrát v Berlíně. Místopředseda KSČM pro ideologii Josef Skála v pondělních Událostech, komentářích České televize konstatoval, že jde o debakl politiky liberálních frází. Karel Schwarzenberg následně uznal, že s Alternativou pro Německo (AfD) už asi musíme počítat.

Uprchlickou krizi nevyřeší kulometná hnízda, varuje komunista Skála
Foto: red
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)
reklama

„Je to další debakl politiky, která staví na liberální frázi a v praxi neřeší problémy, které před zemí stojí. Tím myslím, že se utápí v liberálních floskulích a ušlechtilých hodnotách, ale v praxi postupuje zcela jinak,“ prohlásil ostře hned na úvod tématu Skála. „Je to bumerang politiky nerovnoměrných vztahů mezi severem a jihem. Je to důsledek toho, že globalizace naslibovala mladým lidem roh hojnosti, ale nakonec jim nedala práci,“ doplnil.  

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Schwarzenberg uznal, že uprchlická krize poškodila paní Merkelovou. „Ačkoli jednala podle německé ústavy a dnes jí to někteří lidé vyčítají. To, že uspěla AfD, je ovšem smutné, ale musíme si na to asi zvyknout,“ připustil. Německá kancléřka navíc asi zapomněla na zlaté pravidlo, že nesmí připustit, aby vznikla nějaká opozice napravo od ní. „Ale kancléřka je neobyčejně schopná politička a má velkou výdrž, takže já bych ji úplně neodepisoval,“ řekl Schwarzenberg. Německo je podle jeho názoru stabilnější, než si dnes myslíme. Je však třeba si připustit, že velké strany minulosti se vyprázdnily. „Jdeme do neklidné doby, protože ani ty nové strany a hnutí nenabízejí recept na řešení problémů,“ upozornil Schwarzenberg.

„My jsme vždy byli proti nenávisti. Domnívám se, že se nám dlouhodobě vyplatí stát si na svých zásadách,“ doplnil kníže.

Komunistický host dal znovu najevo, že kořeny uprchlické krize tkví v tom, že se nespravedlivě rozděluje bohatství. „Nevyřeší to ani věta ‚My to zvládneme‘, ale ani kulometná hnízda,“ varoval diváky. Připustil, že komunisté nebyli dostatečně názorově čitelní a mají co napravovat. Příčiny migrační krize vidí ve zvláštní redistribuci zisků ve společnosti. Dnes se prý mluví i o tom, že je v pohybu směrem k Evropě až 50 milionů lidí a Evropa se nepochybně musí bránit, ale to nic nemění na tom, že kořeny uprchlické krize leží jinde.

Nakonec přidal pár slov k již zmíněné Alternativě pro Německo. AfD podle Skálova názoru profituje na tématu uprchlické krize, ale jiné nosné téma jí chybí. Nesouhlasí prý s myšlenkou, že by se v AfD skrývaly nějaké neonacistické tendence. Je to strana populistická, která hraje na emoce a může se vyvinout nebezpečným směrem, ale v tuto chvíli ji nevidí jako nebezpečnou.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní opatření by uměla i cvičená opice. „Hanba, hnůj, defenestrace,“ znělo na demonstraci. Pak kůň vykadil „koblihu“

15:26 Vládní opatření by uměla i cvičená opice. „Hanba, hnůj, defenestrace,“ znělo na demonstraci. Pak kůň vykadil „koblihu“

REPORTÁŽ Hanba, hnůj, defenestrace. Taková hesla skandovali aktivisté, kteří se zúčastnili úterní de…