Uprchlík žaluje Dánsko. A je si jist, že vyhraje

26. 5. 2016 16:13

Skupina pěti syrských uprchlíků žaluje Dánsko za to, že země v rámci svých protiimigračních opatření prodloužila lhůtu na shledání se s rodinou z jednoho na tři roky. Podle lidskoprávních aktivistů byla takováto žaloba jenom otázkou času. Informuje The Local.dk.

Uprchlík žaluje Dánsko. A je si jist, že vyhraje
Foto: archiv
Popisek: Dánsko, ilustrační foto

Prodloužení lhůty na shledání se s rodinou je jedním z protiimigračních opatření společně se zákonem, jenž umožňuje zabavit uprchlíkům část jejich majetku, které v Dánsku zavedla ministryně imigrace Inger Stojbergová.

Lidskoprávní aktivisté však již dříve varovali, že jde o porušení mnoha konvencí OSN nejen o lidských a uprchlických právech a že žaloba, která bude tyto zákony konfrontovat, je jen otázkou času.

„Je to naše poslední naděje,“ řekl šestnáctiletý Anas Omar Alzein, jehož otec by v případě neúspěchu musel zpátky do Sýrie za jeho matkou a sourozenci.

Právník skupiny pěti Syřanů Christian Dahlager si je však celkem jist tím, že zvítězí.

„Potřebujeme zastavit tento ilegální zákon. Nemá hodnotu a pevně a plně věřím, že zvítězíme napříč celým soudním systémem a klidně i před Nejvyšším soudem,“ řekl.

Celý text zde.

Stojbergová si však za svými zákony stojí. Přiznala, že sice v mnohém zkouší hranice lidskoprávních konvencí a že za to může nést následky, což je ale riziko, které je ochotná podstoupit. K samotné žalobě se nijak nevyjádřila.

Prodloužení čekací lhůty na znovushledání s rodinou je jen jedním z mnoha opatření, které Dánsko zavedlo ve snaze omezit migrační tok. Dalšími jsou například výrazně přísnější jazykové a zaměstnanecké podmínky pro získání povolení k pobytu, kratší povolenky, vyšší ceny za úřední úkony a tvrdší výběrová kritéria pro kvótní systém.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

21:41 To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

Už jen necelé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb. Průzkum ukázal, jak by to asi vypadalo, k…