Uprchlíků ubývá, uklidňují všichni. Jenže pravda je prý úplně jinde

25.05.2016 18:07

Podle serveru The Daily Mail proudí do Evropy více uprchlíků, než oficiální kanály přiznávají. Jen za poslední den italské lodě zachránily 2 600 migrantů a další tisíce se odhodlávají k cestě přes Středozemní moře. Většina z nich však údajně neprchá před válkou, jen chtějí za lepším životem.

Uprchlíků ubývá, uklidňují všichni. Jenže pravda je prý úplně jinde
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Uprchlické tábory kolem iráckého města Dahúk

Brusel sice tvrdí, že dohoda s Tureckem nese své ovoce a migrační tok do Evropy byl výrazně omezen, tisíce lidí však vyrazily na cestu přes Středozemní moře do Itálie, což podle Daily Mail znamená s příchodem teplého počasí chmurné vyhlídky.

Jen za posledních 24 hodin se totiž italské pobřežní stráži podařilo zachránit na 2 000 lidí z nafukovacích člunů, které vyrazily z pobřeží Libye, a dalších zhruba 600 lidí, kteří pluli na dvou lodích nedaleko Malty.

Libyjská pobřežní stráž mezitím zadržela dalších 550 lidí, kteří se připravovali na nelegální cestu do Evropy. V této skupině bylo celkem třicet žen, z toho osm těhotných a několik dětí.

Celý text zde.

Evropské úřady přitom již varovaly, že jen z Libye by se letos do Evropy mělo podle jejich odhadů přeplavit až půl milionu lidí, čímž by došlo k opětovnému zažehnutí evropské migrační krize, která loni napáchala mnoho škod.

A k tomu turecký prezident Erdogan tvrdí, že pokud Evropská unie nezruší vízovou povinnost, zruší dohodu o migračním toku. Sám však odmítá přistoupit na některé její podmínky, například zrušení protiteroristického zákona, kterými si EU podmiňuje splnění svých závazků, které z dohody plynou.

Mezitím se v Libyi hromadí další lidé, kteří plánují přeplout Středozemní moře, s vědomím, že více lodí, které prostor monitorují, znamená větší šanci na přežití a více možností na záchranu v případě nepřízně počasí či jiných problémů.

Letos se do Itálie z libyjského pobřeží dostalo celkem 34 000 lidí, další tisíce však cestu ještě podniknou.

Podle mluvčího pro Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM) se však počty lidí jdoucích do Evropy takřka vůbec neliší od loňského roku. Dohoda s Tureckem tím pádem nepřináší kýžený efekt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…