Úřad potvrdil pokutu 50 tisíc korun za únik fotografií Ratha ve vazbě

27.05.2013 16:28

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) potvrdil Vězeňské službě pokutu 50.000 korun v souvislosti s únikem fotografií vazebně stíhaného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Do vězeňského informačního systému, a tedy i k osobním údajům vězňů, měli podle ÚOOÚ nesprávně přístup všichni zaměstnanci. ČTK to v pondělí sdělila mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Úřad potvrdil pokutu 50 tisíc korun za únik fotografií Ratha ve vazbě
Foto: hns
Popisek: David Rath v cele, fotokoláž
reklama

Fotografie vazebně stíhaného Ratha i jeho sedmi spoluobviněných z věznice v Litoměřicích loni zveřejnil deník Blesk. V souvislosti s únikem snímků odvolal tehdejší ředitel Vězeňské služby Jiří Tregler ředitelku odboru informatiky Lenku Stupkovou.

Věznice nechránila systém s informacemi o vězních. Přístup měli všichni

Za nesprávné nastavení přístupových práv ve vězeňském informačním systému uložil ÚOOÚ Vězeňské službě pokutu ve výši 50.000 korun, Vězeňská služba se ale proti tomuto rozhodnutí bránila podáním rozkladu. Předseda úřadu Igor Němec však nyní tento rozklad zamítl.

"Nastavení přístupových práv nepředcházelo rizikům neoprávněného čtení, kopírování a přenosu záznamů obsahujících osobní údaje osob umístěných ve věznicích. Proto mohlo dojít k neoprávněnému předání fotografií tisku, čehož využili dva zaměstnanci, kteří měli k záznamům přístup," uvedla mluvčí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Dodala, že do vězeňského informačního systému, tedy k osobním údajům vězňů, mělo přístup zhruba 5000 zaměstnanců, i řadoví zaměstnanci z jiných věznic.

Rath podle obžaloby přijal úplatky v hodnotě 16 milionů korun za to, že zmanipuloval zakázku na opravu buštěhradského zámku a zasahoval do soutěží na nákup zdravotnického vybavení pro středočeské nemocnice. Původně prý požadoval přes 22 milionů, policisté ho ale zadrželi dříve, než stačil vše převzít. Poslanec obvinění popírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jandovo tablo dezinformátorů a průšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

10:46 Jandovo tablo dezinformátorů a průšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyčinila pořadu Newsroom ČT24. Kvůli zpěvákovi Janku Ledeck…