Úřad pro dohled nad stranami je kompletní, Zeman jmenoval Outlého

15.03.2017 11:57

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval politologa Jana Outlého členem nového Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Do funkce ho navrhl Senát. Outlý se stane členem úřadu od 1. dubna, jmenován byl na šest let. ČTK o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Nový úřad tvoří předseda a čtyři řadoví členové, Outlý byl jmenován jako poslední. Outlý se dlouhodobě zabývá českým politickým systémem včetně financování stran a hnutí.

Úřad pro dohled nad stranami je kompletní, Zeman jmenoval Outlého
Foto: Archiv JO
Popisek: Jan Outlý
reklama

Úřad se sídlem v Brně bude mít na starosti kontrolu financování politických stran a hnutí, což dosud náleží sněmovnímu kontrolnímu výboru, i dodržování stanovených horních hranic nákladů volebních kampaní. Za prohřešky bude moci ukládat sankce až do dvou milionů korun.

Hlavní agenda v podobě posuzování stranických výročních finančních zpráv připadne úřadu až v dubnu 2018, dokdy musí politické strany a hnutí předložit zprávy za předchozí rok. Za loňský rok je ještě dodají tak jako v minulých letech kontrolnímu výboru dolní komory. Už pro letošní rok ale bude mít nový úřad v rozpočtu 39,5 milionu korun. Přitom ještě loni na podzim odhadovalo ministerstvo vnitra, že úřad bude potřebovat méně peněz, nejvýše 25 milionů korun.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Předsedou úřadu prezident už v prosinci jmenoval bývalého náměstka šéfa Státního pozemkového úřadu Vojtěcha Weise, kterého navrhla Poslanecká sněmovna. Druhým kandidátem byl právě Outlý, který se stal nakonec řadovým členem. Jeho kolegy budou ekonom Jiří Navrátil, někdejší poslanec ODS František Sivera a právník a politolog Tomáš Hudeček. Předsedu vybíral prezident z kandidátů Sněmovny a Senátu, členy nominoval Senát, a to na návrh svých členů, dolní komory a prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…