Úředníci z Ministerstva pro místní rozvoj přišli s receptem na lepší čerpání eurodotací. Na podzim spustí osvětovou „tour" po českých městech

1. 8. 2014 10:51

Úředníci z Ministerstva pro místní rozvoj plánují na podzim vyrazit na zájezdní šňůru po devíti českých městech. Cílem jejich cesty je osvěta starostů a podnikatelů ohledně čerpání evropských dotací. Kvůli administrativní spletitosti a složitosti se totiž v dobíhajícím dotačním období pravděpodobně nestihnou vyčerpat všechny unijní peníze. A tomu chce v dalších letech Ministerstvo pro místní rozvoj předejít.

Úředníci z Ministerstva pro místní rozvoj přišli s receptem na lepší čerpání eurodotací. Na podzim spustí osvětovou „tour" po českých městech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rozkutálí se evropské dotace?
reklama

Intenzivní jednodenní proškolování starostů a podnikatelů bude odstartováno konferencí v Praze. Následně by se jednotlivé úřednické týmy měly přesunout do Ústí nad Labem, Plzně, Českých Budějovic, Jihlavy, Brna, Olomouce, Ostravy a Hradce Králové.

„Počítáme s tím, že se setkání odehrají v říjnu a listopadu,“ uvedla Hospodářským novinám mluvčí ministerstva Radka Burketová. Konkrétní data konání akcí podle ní budou upřesněna až poté, co Česká republika dojedná s Evropskou unií nastavení jednotlivých dotačních programů. Celkem by se mezi žadatele mělo rozdělovat šest set milionů korun.

Osvěta mezi firmami i obcemi

Firmy i obce by se na setkáních s úředníky z Ministerstva pro místní rozvoj měly dozvědět, nač si v příštích sedmi letech budou moci zažádat o peníze, jaké podmínky budou muset splnit a kde najdou potřebné žádosti.  

„Dopolední část se bude věnovat prezentaci novinek v novém programovacím období i v oblasti veřejných zakázek. Odpoledne se zaměří přímo na jednotlivé operační programy,“ popisovala Burketová průběh setkání.

Podnikatelé i starostové snahu ministerstva oceňují

Podnikatelé i zástupci samospráv aktivitu ministerstva vítají. Od setkání si slibují, že jim na nich úředníci ukáží cestu z administrativního labyrintu. „Beru to jako vstřícný krok, informací není nikdy dost. Narážím na to, že minulé období se udělalo tak složitě, že na to v podstatě skoro nikdo administrativně nedosáhl,“ vysvětloval Hospodářským novinám Pavel Louda, starosta Nového Bydžova.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejma: Bába a dědek překážejí! Fridrichová by létala jak holubička... Toto jsem zažil

7:24 Hejma: Bába a dědek překážejí! Fridrichová by létala jak holubička... Toto jsem zažil

„Mám takovej malej příběh s paní Norou...“ začal Ondřej Hejma svůj pravidelný pondělní pořad. Když h…