Úředníci z finančáků píší Sobotkovi: Nejsme žádné gestapo, přestaňte nás zpochybňovat

16.05.2017 17:29

Odbory finanční správy se ohradily proti znevažování práce berních úředníků v posledních dvou měsících. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) v otevřeném dopise žádají, aby vláda přestala zpochybňovat nezávislost finanční správy vůči politickým tlakům. V dopise s pondělním datem zdůrazňují, že správa je nezávislým a odborně erudovaným orgánem státní správy, a ne „mocenskou zbraní v rukou ministerstva financí“. Odmítají také nálepku „represivního orgánu“.

Úředníci z finančáků píší Sobotkovi: Nejsme žádné gestapo, přestaňte nás zpochybňovat
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Finanční úřad, ilustrační foto
reklama

Odbory se vyjadřují i k případům zneužití jednokorunových dluhopisů. Touto problematikou se podle nich finanční správa zabývala průběžně i v minulých obdobích. „V současné době je korunovým dluhopisům ze strany finanční správy věnována značná pozornost a priorita. Jsou prováděna místní šetření a daňové kontroly, při kterých se prověřuje případné zneužití tohoto institutu,“ dodali odboráři. Informuje o tom ČTK.

Odbory se distancují také od nařčení některých poslanců a členů vlády ze zneužívání pravomoci finanční správy tím, že prostřednictvím takzvaných zajišťovacích příkazů likviduje podnikatelské subjekty. „Jsme přesvědčeni o tom, že finanční správa využívá zajišťovací příkazy jen v odůvodněných případech a při jejich realizaci s nimi nakládá co nejobezřetněji,“ uvedli pisatelé dopisu, kterých je za podnikový výbor sekce finanční správy podepsáno 12. Výbor spadá pod Odborový svaz státních orgánů a organizací.

Dopis, který je napsán pod hlavičkou odborové organizace, podporuje zhruba 1 800 pracovníků finančních úřadů. ČTK to dnes odpoledne sdělil místopředseda podnikového výboru Miroslav Krbec, který je i jedním ze signatářů dopisu. Údaj o počtu podporujících úředníků je podle něj průběžný. „E-maily podporujících stále přicházejí. Počítám s tím, že podpora bude od pracovníků chodit ještě tento týden,“ dodal. Podle údajů ve výroční zprávě pracovalo koncem roku 2015 na finančních úřadech v Česku více než 15 000 lidí.

„Hluboce se nás dotýká i současné přirovnávání úředních postupů finanční správy k praktikám gestapa či kolektivizací 50. let minulého století,“ zmínili odboráři v dopise.

Nákup jednokorunových dluhopisů je jednou z nejasností kolem podnikání a majetkových poměrů ministra financí Andreje Babiše (ANO). Tyto problémy se staly roznětkou současné vládní krize. Premiér Sobotka poslal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na Babišovo odvolání, ten se chce do situace vložit po čtvrtečním návratu z Číny. Hnutí ANO mezitím navrhlo, aby se novou ministryní po Babišovi stala dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. Podle Sobotky je ale právě Schillerová odpovědná za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy.

Vicepremiér vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dnes doporučil, aby se prací finanční správy kolem korunových dluhopisů zabýval kontrolní výbor sněmovny. Na zvážení je podle něj i zapojení Nejvyššího kontrolního úřadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tvář, kterou znáte z ČT: „Lipovská ven?“ Veliký výsměch. Ale také obvinění lidovce Bartoška

16:30 Tvář, kterou znáte z ČT: „Lipovská ven?“ Veliký výsměch. Ale také obvinění lidovce Bartoška

Že by členka Rady ČT Hana Lipovská porušila zákon? Když tohle slyšel poslanec hnutí ANO Aleš Juchelk…