Úředník řekl vše, co věděl o Opencard. Dopadl bídně, hrozí mu vězení

06.11.2012 9:06

Úředník pražského magistrátu Jiří Chytil chtěl přispět k rozkrytí kauzy Opencard. Dokonce se za tím účelem přidal k trestnímu oznámení a dodal policii podklady pro razii na magistrátu v roce 2010. Policisté se mu odvděčili po svém- obvinili jej z podílu na podvodu a jeho jméno předali vedení magistrátu, které neloajálního úředníka rychle propustilo.

Úředník řekl vše, co věděl o Opencard. Dopadl bídně, hrozí mu vězení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dobíjení karty Opencard

Jako úředník měl Chytil informace o průběhu zakázky na neblaze proslulou „kartu Pražana,“ neboli Opencard. V roce  2009 se podle serveru Lidovky.cz dohodl se státní zástupkyní, že se připojí k trestnímu oznámení a bude o Opencard vypovídat jako svědek v utajení. Následně se několikrát sešli s důstojníkem z protikorupční policie a vypověděl, co o projektu ví. Pak však tento důstojník od policie odešel, a jeho kolegové se rozhodli Chytila obvinit.

Navíc jeho jméno bylo zveřejněno a dostalo se až k vedení magistrátu. Od něj jako zaměstnanec přestal dostávat odměny a následně byl z organizačních důvodů propuštěn. Ještě předtím policii pomáhal se zásahem protikorupční jednotky na magistrátu, kdy jí předal informace, jaké dokumenty je třeba zajistit a jak se k nim dostat.    

Policie jej viní, že souhlasil s přiklepnutím zakázky firmě Haggues. On však namítá, že nabídka této firmy byla jediná a splňovala všechny parametry zadávací dokumentace. Navíc rozhodnutí komise, jejímž byl členem, mělo pouze doporučující charakter.

„Má to sloužit k tomu, aby ukázali, že případ Opencard byl vyšetřen a někdo byl obviněn,“ vysvětluje si Chytil. Jenže podle něj jde pouze o pěšáky. „Viníky je třeba hledat jinde, v nejvyšším vedení magistrátu,“ myslí si bývalý úředník.

Ten po propuštění z magistrátu byl několik měsíců evidován na Úřadu práce, ale protože byl těsně před důchodovým věkem, nepodařilo se mu žádné zaměstnání sehnat a musel odejít do předčasného důchodu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na každém šprochu Rusa trochu. Respekt vážně rozebírá, jak jsou žluté vesty navázané na Moskvu

16:13 Na každém šprochu Rusa trochu. Respekt vážně rozebírá, jak jsou žluté vesty navázané na Moskvu

Server Respekt.cz píše o spekulacích, že „žluté vesty“ ve Francii vehnala do ulic ruská dezinformačn…