Úspěchy slovenské ekonomiky nejsou zásluhou eura, překvapil guvernér

30. 1. 2014 13:10

Za výrazným růstem slovenské ekonomiky není členství země v eurozóně. Myslí si to guvernér ČNB Miroslav Singer. Od rozpadu federace slovenské hospodářství jen čtyři roky zaostávalo za českým. Přesto jsou někteří přesvědčeni, že úspěch slovenské ekonomiky způsobilo přijetí eura, píší Prvnízprávy.cz.

Úspěchy slovenské ekonomiky nejsou zásluhou eura, překvapil guvernér
Foto: hns
Popisek: Vydrží evropská měna?
reklama

„Standardní argumentace těch, kteří problém spatřují v setrvávání České republiky mimo eurozónu, se většinou opírá o předpoklad, že členství v eurozóně přineslo Slovensku větší přímé zahraniční investice. Ty pak způsobily rychlejší růst slovenské ekonomiky a přibližování se životní úrovni v České republice," řekl Singer.

Jen čtyřikrát jsme byli lepší

Podle guvernéra tomu tak ale vůbec není. To dokládá i fakt, že slovenská ekonomika roste dlouhodobě, a to bez ohledu na euro. Singer také připomíná, že ihned po rozpadu federace začalo docházet k ekonomickému sbližování obou zemí.

„Pouze ve čtyřech letech nerostla slovenská ekonomika rychleji než česká: V letech 1999-2000 (kdy si Slovensko prošlo měnovou krizí na konci éry Vladimíra Mečiara), v roce 2005 (kdy Slovensko vzrostlo `pouze` o 6,7 %, zatímco česká ekonomika o 6,8 %) a v roce 2009, kdy propuknutí finanční krize bylo pro Slovensko zkomplikováno tím, že vstoupilo do eurozóny s nadhodnocenou paritou," dodal Singer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Držte huby. Karel Schwarzenberg promluvil k vakcíně

13:05 Držte huby. Karel Schwarzenberg promluvil k vakcíně

Všichni kromě ministra zdravotnictví, který je za celou problematiku zodpovědný, by měli k tématům o…