Úspěšnou firmu lze založit i během krize, dokázal Jiří Vácha

07.09.2020 14:05

Manažer Jiří Vácha už dvakrát založil úspěšnou poradenskou firmu během krize. Poprvé to byla společnost VECTOR BTC v roce 2009 během vrcholící finanční krize, podruhé společnost HEADIM na jaře 2020 v rámci aktuální koronakrize. Zkušenosti získal při práci pro nábytkářský gigant IKEA v ČR, Itálii a ve Francii. Některé důležité recepty pro řízení a vedení firem si osvojil i jako příslušník aktivních záloh Armády ČR.

Úspěšnou firmu lze založit i během krize, dokázal Jiří Vácha
Foto: Archiv JV
Popisek: Úspěšný manažer Jiří Vácha

Váchova první firma VECTOR BTC na trhu úspěšně působí již 11 let. Jiří Vácha spolu s jeho týmem pomohl zhruba stovce firem vyřešit potíže s obchodem, marketingem, financemi i lidskými zdroji.
 
Společnost HEADIM, založená v letošním roce v období koronavirové krize, ulovila během pár měsíců existence několik zajímavých klientů v oboru tzv. interim managementu. 
 

Anketa

Je dobře, že Zeman nebude zvát Vystrčila na setkání ústavních činitelů?

86%
14%
hlasovalo: 20267 lidí
 

Zaostřeno též na start-upy

Na rozdíl od většiny zavedených poskytovatelů služeb interim managementu se HEADIM nezaměřuje jen na velké a tradiční firmy, ale i na segment malých a středních podniků. Mezi něž patří i technologické firmy nebo start-upy, jejichž zakladatelé chtějí pomoci s růstem a eliminací podnikatelských rizik s tím spojených.
 
Společníkem a klíčovým spolupracovníkem Jiřího Váchy v HEADIMu je Petr Sobotka, respektovaný interim manažer, který je vyhledávaný především pro své know-how spojené s řízením a rozvojem obchodu v segmentu B2B. Oba zakladatelé mají vizi, vybudovat z HEADIMu jedničku na trhu poskytovatelů služby interim management v České republice.
 
„Interim management není jen služba pro velké firmy v krizi. Je to služba, která může doslova nakopnout rozvoj podnikání a postavit růst společnosti na pevné základy. Spočívá v převzetí plné zodpovědnosti za analýzu problému a skutečnou implementaci funkčního řešení. Tím se odlišuje činnost interim manažera od konzultanta. Nechceme být pouhými poradci, chceme být ti, kteří doručují skutečné výsledky, které klient očekává,“ řekl Jiří Vácha.  

V barvách řetězce IKEA

Odrazovým můstkem pro kariéru v interim managementu byl pro Jiřího Váchu řetězec IKEA, kde se vypracoval na projektového a obchodního manažera, který vedl mezinárodní multikulturní týmy. Podílel se na rozjezdu a řízení nových obchodních domů nejprve v ČR, později v Itálii a v Francii. V největší světové nábytkářské firmě strávil Jiří Vácha deset let. 
 

Anketa

Jak nahlížíte na Čínu?

hlasovalo: 16188 lidí
 
Na konci dekády udělal osudové rozhodnutí opustit roli karierního manažera v korporaci a stát se interim manažerem a poradcem managementu firem, který dočasně pomáhá společnostem z různých oborů zvládnout výzvy v oblasti obchodu, marketingu či lidských zdrojů. Na kontě má od té doby zhruba stovku úspěšných projektů v nejrůznějších průmyslových odvětvích. 
 
„Nechtěl jsem ustrnout v korporátní struktuře. Interim management jako dočasná manažerská mise přináší pestrost a svobodu, ale také odpovědnost za poměrně rychlé dosažení stanoveného cíle,“ komentuje Jiří Vácha svoje rozhodnutí opustit korporátní vody.
 
Nová společnost HEADIM, kterou odvážně zakládal během koronavirové krize, chce rozšířit službu interim managementu, která je tradičně vnímaná jako náročný a drahý servis pro entity s minimálně stamiliónovými obraty, na malé a střední podniky, technologické firmy a start-upy. 
 

Anketa

Jsme zadlužení a příspěvek 5 tisíc Kč pro důchodce si nemůžeme dovolit, řekla předsedkyně TOP 09 Pekarová. Má pravdu?

13%
87%
hlasovalo: 17471 lidí
 
Zatím se Váchovi tento záměr daří. Mezi klienty HEADIM se aktuálně zařadila například mladá firma, jehož zakladatel a majitel rozvíjí chytrá řešení k využití dešťové vody pro rodinné domy. 

Leadership a zkušenosti z armády 

Důležitou roli v životě Jiřího Váchy má i služba aktivního záložáka Armády ČR. „Ještě jako voják základní služby jsem měl štěstí, že mezi mými veliteli byl i generál Jiří Šedivý, budoucí náčelník generálního štábu, kterého jsem si pro jeho leadership velmi vážil. Pozdější služba v aktivních zálohách mně dává důležité lekce i do managementu. Mezi ně patří schopnost rychlé adaptace na nový úkol, důležitost týmové spolupráce a loajality či myšlení na několik tahů dopředu,“ uvádí Jiří Vácha.
 
Jiří Vácha se chce podělit o svoje zkušenosti s komunitou českých manažerů a pozitivně ovlivnit jejich rozvoj. „Typický český manažer mojí generace je houževnatý držák. To je výhoda i nevýhoda. Vydrží dlouho a tvrdě pracovat i v nelítostných podmínkách, ale na druhé straně nemá rád změny. Často neoplývá sebevědomím zahraničních kolegů, kteří několikrát v kariéře změní působiště a tím sbírají nové zkušenosti. To by se mělo postupně změnit,“ uzavírá Jiří Vácha.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CIA? Dcera Pavla Tigrida otevřeně promluvila. Vše prý zapadá

22:17 CIA? Dcera Pavla Tigrida otevřeně promluvila. Vše prý zapadá

„Je evidentní, že peníze na Svědectví, na československý exil, na všechny ty knihy a časopisy posíla…