Úspěšný byznysmen Šimáně hovoří o Babišovi. A dává mu radu

18.04.2014 8:14

Jiří Šimáně se pravidelně umísťuje v žebříčku nejbohatších Čechů. Majitel letecké společnosti Travel Service či donedávna spoluvlastník sítě obchodů OBI v rozhovoru pro Hospodářské noviny prozradil, že očekával od Andreje Babiše řadu pozitivních změn v české politice, ovšem skutečnost prý ještě překonává jeho očekávání.

Úspěšný byznysmen Šimáně hovoří o Babišovi. A dává mu radu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Andrej Babiš
reklama

„Myslím, že i předčil moje očekávání,“ říká byznysmen, který věří, že šéf hnutí ANO začne měnit zemi k lepšímu. „Vím, že poslední, co by udělal, po tom, co je tak bedlivě sledován, že by se odhodlal k nějaké akci, která by mohla zpochybnit jeho působení v politice ve smyslu jeho konfliktu zájmů,“ říká Šimáně.

Babiš podle něj jako miliardář a vlastník obchodního impéria ve střetu zájmů nepochybně je, jenže s ním nemůže nic dělat. „Není v situaci, aby zítra mohl říct, já ty firmy prodávám. Jeho majetek je tak velký, že to jednoduše nemůže říct,“ upozorňuje. Podobný problém podle něj řešili všichni skutečně bohatí lidé, kteří šli do politiky. Možností podle Šimáněho je buď majetek převést na děti, nebo si ponechat jeho vlastnictví a praktické rozhodování nechat v rukou manažerů.

„Konflikt zájmů tady je, ale pro mě je přijatelný, protože ten člověk je pro mě transparentní. Nepotřebuje získávat v politice peníze,“ říká. On sám prý vnímá politiku jako službu, nikoliv jako řemeslo mazání schodů a kutí plánů. Proto se prý osobně s českou politikou rozešel již v roce 1990.

„Žil jsem několik let v cizině a to se vám trošku srovnají priority,“ vysvětluje. Od začátku prý bylo jasné, že společnost funguje špatně. Místo toho, abychom přebírali osvědčené postupy ze západních zemí, jsme se pokoušeli vymýšlet vlastní přístupy, na což společnost vůbec nebyla připravena. Pokud by se takový přístup aplikoval na firmu, spolehlivě by ji prý zahubil.

Nyní Andrej Babiš skutečně začal své ministerstvo řídit manažerským způsobem, včetně toho, že si hned na začátku nechal udělat audity, aby věděl, na čem je. „A všichni ostatní to začínají nasávat a říkají si, hergot, abychom byli v kursu, musíme dělat něco podobného,“ říká podnikatel. Jenže pak si povzdechne, že mnoho ministrů vůbec nemá na to, něco z těchto poznatků vyvodit, a tak budou o problémech dál jen mluvit.

Největším nebezpečím pro Andreje Babiše podle Šimáněho je, že je díky byznysovým zkušenostem mužem kompromisu, vytrvale hledajícím společné stanovisko. „Moje osobní rada pro něj je, že musí praštit do stolu, když zjistí, že by se už kompromitoval. A jít od toho a říct lidem, co se děje a proč to dělá. To je jeho jediná šance,“ myslí si podnikatel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…