Úspěšný hejtman Půta to vidí se spoluprací Starostů a Kalouska takto

17.10.2016 16:55

Hnutí Starostové a nezávislí by mělo jít do parlamentních voleb samostatně, myslí si liberecký hejtman Martin Půta. Píše to server Novinky.cz. Je to tak zcela odlišný postoj, než jaký uveřejnily dnešní deníky MF Dnes a Lidové noviny, které spekulovaly, že se STAN spojí do voleb s lidovci.

Úspěšný hejtman Půta to vidí se spoluprací Starostů a Kalouska takto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Půta
reklama

Půta, který má na krku obvinění z korupce, zvítězil v Libereckém kraji, kde jeho hnutí získalo přes 30 procent. „Myslím, že voliči hodnotili, co ten kraj za čtyři roky udělal. Vzhledem k tomu, jak hodně se o té kauze hovořilo a psalo, tak ty dvě věci zvažovali a asi u nich převážil pohled, že kraj splnil, co slíbil,“ podotkl Půta. Ten opakovaně tvrdí, že je nevinný. V den, kdy jej obvinili, odešel z funkce předsedy hnutí.

„Vyhodnotil jsem si, že těžko můžu poškozovat hnutí v Karlových Varech a na jižní Moravě, kde lidé nemohou porovnávat to, co se píše o mojí kauze, a jak funguje kraj. To byl také ten důvod, proč jsem zůstal hejtmanem. Tenkrát jsem myslel, že se ta kauza vyřeší v rychlosti, jak by se měla řešit v normálním světě. Dalším důvodem je, že mě přesvědčovali moji kolegové ze Starostů. Navíc jsem si vyhodnotil, že když odstoupím, tak to budou média a političtí oponenti prezentovat jako moje přiznání,“ dodal Půta ke dva roky staré kauze. 

  • Původní text ZDE

Petra Gazdíka, jenž hnutí vede po něm, hodnotí dobře. „Výsledek v krajských volbách je jeho velká vizitka. 9,6 procenta je jednoznačný úspěch,“ uvedl. O tom, zda se hnutí má stát parlamentní stranou, však prý ještě povedou straníci diskusi. „Myslím si, že do parlamentních voleb bychom měli kandidovat, ale pouze v případě, že budeme skutečně připraveni to odpracovat. Nejhorší by bylo rozhodnutí kandidovat ve volbách, ve kterých bychom získali 2,5 procenta. To by mohl být velký problém pro Starosty v komunálních volbách za dva roky. Na druhou stranu před dvěma lety, když jsme začali mluvit o krajských volbách, jsme říkali, že to bude něco jako test pro parlamentní volby. A myslím, že jsme v tom testu uspěli,“ dodal.

V posledních volbách kandidovalo hnutí společně s TOP 09 a spolupracuje se stranou i na parlamentní úrovni. Půta si tak neumí představit, že by STAN kandidovali s někým jiným.

„Už slyším bývalého pana předsedu Schwarzenberga, jak to přirovnává k manželské nevěře. Pokud do těch voleb půjdeme, měli bychom jít samostatně, případně samostatně ve spolupráci s těmi hnutími v regionech, se kterými jsme už teď spolupracovali,“ uzavřel Půta. On sám do Poslanecké sněmovny příští rok kandidovat nechce.

Závěrem vyjádřil svůj nesouhlas s koalicemi proti vítězům, které se teď uzavřely v mnoha krajích. „Koalice proti vítězům nefungují. Možná někde, kde je to remíza. Ale tam, kde je vítěz jasný, pokusy o vytváření národní fronty proti vítězi dopadají špatně,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš musí být potrestán, informuje Peksa. V EU je návrh ženy, kterou premiér označil za pomatenou

9:39 Babiš musí být potrestán, informuje Peksa. V EU je návrh ženy, kterou premiér označil za pomatenou

Do Evropského parlamentu míří rezoluce s názvem „Střet zájmů českého premiéra“. Jde o návrh německé …