Ústavní soud dnes může zrušit část vládních škrtů

14.03.2011 6:38

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu ČSSD na zrušení vládního balíčku škrtů v sociální oblasti. Kvůli návrhu sociálních demokratů ÚS už svolal dvě veřejná jednání a vyslechl jako svědky premiéra Petra Nečase a předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (oba ODS). Dokazování v kauze už skončilo, padly závěrečné návrhy. Dnes celé řízení skončí vyhlášením nálezu.

Ústavní soud dnes může zrušit část vládních škrtů

Existuje několik možností, jak může Ústavní soud rozhodnout. Pokud návrh zamítne, zůstane celý zákon včetně všech úsporných opatření v platnosti. Pokud soud návrhu vyhoví a zákon zruší, zároveň tím zneplatní všechny zavedené změny. Obnoví se tak právní stav před přijetím sociálních škrtů. Jedna z dalších možností je ta, že soud sice zákon zruší, ale dopad svého nálezu odloží na pozdější datum, a dá tak zákonodárcům čas na přijetí týchž změn procedurálně správným způsobem. V takovém případě by se bezprostředně po nálezu ÚS nic nezměnilo. 

Problém: stav legislativní nouze
Řízení před Ústavním soudem se týkalo jen způsobu přijetí normy, nikoliv jejího obsahu. Soudci se tedy nezabývali souladem jednotlivých úsporných opatření s ústavou. Sociální demokraté poukazovali mimo jiné na to, že Poslanecká sněmovna zákon schválila ve stavu legislativní nouze, aniž k tomu byl důvod. Stížnost hovoří o extrémní svévoli vládní většiny. Dále sociální demokraté poukazují na to, že Senát zákon schválil po říjnových volbách, ale ve svém předvolebním složení.
    
Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory více než 23,5 miliardy korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči.

Minulé projednávání:
Musíte stát, napomenul soudce Sobotku. Ten griloval Němcovou

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, nep

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zemřel Lubomír Štrougal. Premiér šesti vlád

15:01 Zemřel Lubomír Štrougal. Premiér šesti vlád

Lubomír Štrougal, rekordman mezi českými a československými premiéry v délce výkonu funkce i dožití,…