Ústavní soud nám umožnil ještě více pomáhat, říká kardinál Duka

08.06.2013 16:30

Kardinál Dominik Duka ve své sobotní glose pro Český rozhlas poznamenává, že díky verdiktu Ústavního soudu o platnosti zákonného vyrovnání mezi státem a církvemi mohou duchovní ještě více pomáhat potřebným, jak si to žádají i aktuální povodně.

Ústavní soud nám umožnil ještě více pomáhat, říká kardinál Duka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mons. Dominik Duka
reklama

Příroda nám možná prostřednictvím povodní dala vědět, že se k ní máme v budoucnu chovat lépe, rozhodně ale neplatí, že by byly povodně Božím trestem. Možná jde o připomenutí toho, co naši předci věděli už dávno, že nemáme stavět domy tak blízko vody. Někde se totiž i mírumilovný vodní tok změní v mocný živel, před jehož běsněním nás neochrání ani dnešní moderní technika. Větru a dešti zkrátka podle kardinála poručit neumíme, navzdory tomu, že to před lety komunisté slibovali.

Katolická charita

Současná situace však také ukázala, že mezi lidmi v Česku panuje solidarita. Stejně tak se ukázalo, že Integrovaný záchranný systém funguje perfektně. Pravda však také je, že lidé budou potřebovat ještě spoustu sil, až voda opadne. A tady podle Duky nastupují i církevní organizace. Kardinál připomíná, že Česká katolická charita shromáždila od drobných dárců dva milióny korun, dalšího půl miliónu okamžitě darovalo Arcibiskupství pražské a dvě stě padesát tisíc poskytla Česká biskupská konference. Půl milionem korun pomohla lidem postiženým povodní pražská Arcidiecézní charita.  A podle kardinála je to jen začátek.

„Charita nejen shromažďuje prostředky, ale především je největší pomocnou organizací u nás, která zaměstnává stovky odborníků a koordinuje práci tisíců dobrovolníků. Právě v této chvíli se ukazuje, jak církev chce pomáhat a jak užívá prostředky, které má k dispozici.  Pondělní výrok Ústavního soudu tedy není o ničem jiném, než o možnosti rozšířit tuto solidaritu a pomoc potřebným,“ uzavírá kardinál.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Janek Ledecký: Takto prošel černý koncert. Ale jednou věcí se nechlubí

13:41 Janek Ledecký: Takto prošel černý koncert. Ale jednou věcí se nechlubí

Zpěvák a podnikatel Janek Ledecký byl hostem moderátora Čestmíra Strakatého na serveru Prostor X. Ho…