Ústavní soud rozhodl o Klausovi, zatím ale neoznámil výsledek

27.03.2013 16:32

Ústavní soud (ÚS) na dnešní uzavřené poradě pléna rozhodl o žalobě na exprezidenta Václava Klause, zatím ale neoznámil výsledek. Nejpravděpodobnější je to, že řízení zastavil. Klaus by se tak vyhnul veřejnému projednávání žaloby podané Senátem. Soud chce rozhodnutí nejprve doručit účastníkům řízení, ještě dnes výsledek zveřejní, řekl novinářům generální sekretář Ivo Pospíšil.

Ústavní soud rozhodl o Klausovi, zatím ale neoznámil výsledek
Foto: Repro Foto: ČT
Popisek: Václav Klaus při svém posledním prezidentském projevu v České televizi
reklama

Soudci se dnes podle dostupných informací měli zabývat tím, zda vůbec lze v řízení o žalobě pokračovat po Klausově odchodu z Hradu. Podle dřívějšího vyjádření exprezidentova advokáta Marka Nespaly je vypršení mandátu důvodem k zastavení řízení.

Kdyby se chtěli soudci zabývat konkrétními argumenty obsaženými v žalobě pro velezradu, museli by svolat veřejné jednání. Na uzavřené poradě pléna tak mohli pravděpodobně rozhodnout jen o zastavení řízení.

Senátoři v ústavní žalobě vyčítali Klausovi novoroční amnestii, otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty a případ soudního čekatele Petra Langra, o jehož soudcovských aspiracích Klaus navzdory pravomocnému verdiktu nijak nerozhodl. Dále senátorům vadilo to, že Klaus nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny a že v posledních měsících nenavrhoval další kandidáty na ústavní soudce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

22:20 „ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

Česká televize porušuje objektivitu, upozorňuje Ivo Cerman. Soudí tak na základě její odvysílané rep…